Dystopia - książki, których prawdopodobnie nie znasz: 5 tytułów

Wśród fanów literatury science fiction od lat dużym powodzeniem cieszy się dystopia – książki przedstawiające pesymistyczną wizję przyszłości ludzkości zdobywają zainteresowanie kolejnych pokoleń.

Jeśli znacie już książkowe klasyki tego nurtu i szukacie nowych czytelniczych inspiracji z motywem dystopii, to jesteście w dobrym miejscu. Poniżej zebrałam 5 książek wydanych w 2021 roku, w których znajdziecie motyw dystopii. Znacie już te tytuły?

Dystopia - książki, których prawdopodobnie nie znasz: 5 tytułów

 

Dystopia – książki. 5 nowych tytułów

Agustina Bazterrica Wyborny trup dystopia - książki

Wyborny trup — Agustina Bazterrica

Na początek wizja rzeczywistości, w której ludzie przestali zjadać zwierzęta. Choć w pierwszym momencie brzmi to jak spełnienie snu wegetarian i wegan, nie ma tu jednak mowy o happy endzie.

Po Przemianie zwierzęta na całym świecie zostały wymordowane — „zlikwidowane”. Ludzkość nie potrafi jednak obejść się bez jedzenia mięsa, stąd w legalnym obiegu znalazła się… ludzina. A raczej „mięso specjalne” — absolutnie nie wolno bowiem nazywać tej makabrycznej sytuacji wprost.

Głównym bohaterem książki jest rzeźnik Marco, do którego pewnego dnia trafia wyjątkowy „okaz” — młoda „samica”. Od tego momentu jego życie nie będzie już takie samo.

Więcej szczegółów na temat książki Agustiny Bazterriki znajdziecie W TEJ RECENZJI.

Marta Sokołowska Imperium Dzieci dystopia - książki

Imperium Dzieci — Marta Sokołowska

W tytułowym Imperium Dzieci najcenniejszą wartością jest szczęście dziecka. Dlatego — dla dobra i ochrony bezbronnych istot — o możliwości posiadania potomka w silnie zhierarchizowanym społeczeństwie decyduje system. Totalitarny system, dodajmy. Jednostki, które nie chcą podporządkować się reżimowi, są surowo karane i wykluczane ze społeczeństwa.

W takiej rzeczywistości o dziecko stara się bohaterka książki o imieniu B-Maria. Czy uda jej się spełnić marzenia?

Co się dzieje, gdy dążenie do ideału zmienia się w ślepy fanatyzm? Gdzie leżą nieprzekraczalne granice wolności człowieka?  Jaką cenę można zapłacić za szczęście? 

Odpowiedzi (być może) znajdziecie w dystopijnej książce Marty Sokołowskiej.

Versteeg Wytske Kwarantanna dystopia - książki

Kwarantanna — Versteeg Wytske

Kolejna propozycja książki dystopijnej to powieść objęta patronatem CoPrzeczytać.pl, dlatego tym bardziej polecam ją Waszej uwadze!

Kwarantanna (która w oryginale została wydana przed pandemią!) przenosi nas do niedalekiej przyszłości, w której epidemia choroby przenoszonej przez dotyk zdziesiątkowała ludzkość.

Jednym z nielicznych ocalałych jest Thomas Augustus — niegdyś ceniony chirurg plastyczny, a przy tym człowiek całkowicie pozbawiony empatii.

Jak życie wyrachowanego i osamotnionego Thomasa odmieni spotkanie z Marią? Czy mężczyzna w makabrycznych realiach opustoszałego świata odkryje w sobie zdolność odczuwania emocji?

Więcej informacji na temat fabuły tej dystopijnej powieści znajdziecie W TEJ RECENZJI.

Anna Benning Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat

Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat — Anna Benning 

Jeżeli są tu ze mną fani Igrzysk śmierci, to w tym miejscu szczególnie nadstawcie ucha (czy raczej oka). Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat to pierwsza część zapowiadanej dystopijnej trylogii adresowanej przede wszystkim do młodych czytelników.

Na świecie pojawiły się vortexy — tunele energii, które niemal zniszczyły Ziemię. Ich obecność całkowicie zaburzyła dotychczasowy ład: planetę opanowały moce żywiołów.

Nastoletnia Elaine jest łowcą, co oznacza, że bierze udział w śmiertelnie niebezpiecznym wyścigu za pośrednictwem vorteksów. Dziewczyna nie spodziewa się, że rywalizacja wyzwoli w niej moce, które mogą odmienić ponurą rzeczywistość ludzkości. Czy uda jej się przezwyciężyć trudności i poradzić sobie z odrzuceniem?

Jarosław Maślanek Liczby ostatnie

Liczby ostatnie — Jarosław Maślanek

Na koniec powieść, w której autor przedstawia czytelnikom trwający kilkadziesiąt lat okres ostatecznego upadku cywilizacji.

Obserwujemy go przez pryzmat życia głównego bohatera: przedstawiciela pokolenia mierzącego się z coraz szybciej postępującymi zmianami klimatycznymi, politycznymi i ekonomicznymi. To czas, w którym społeczeństwa dziesiątkuje zaraza, cyberpaństwo zagarnia coraz więcej wolności jednostki, a konflikt między cywilizacją i naturą zaostrza się jak nigdy przedtem.

W którym kierunku skręci ludzkość i jaką cenę przyjdzie zapłacić za ten wybór?

Dystopia – książki. Czytelnicze inspiracje

Może macie propozycje, które można byłoby dopisać do tej listy? Jeśli znacie mniej popularne lub nowe książki dystopijne, koniecznie napiszcie tytuły w komentarzach!

A jeśli dopiero zaczynacie czytelniczą przygodę z książkami dystopijnymi, sprawdźcie „zestaw obowiązkowy”, czyli 5 klasyków tego literackiego nurtu, od których warto zacząć:

Książki dystopijne, które warto przeczytać. Klasyka: 5 propozycji >>

 

Zobacz także: