Dunkierka - sprawdź na TaniaKsiazka.pl!

Historia dramatycznej operacji „Dynamo”, czyli ewakuacji aliantów z terenu Francji w 1940 roku była niejednokrotnie poruszana w wielu dziełach literackich. Nie zdarzyło się jednak do tej pory opisanie tego wydarzenia z perspektywy jego uczestników, jak ma to miejsce w Dunkierce Joshuy Levine’a, czyli jego najnowszym dziele, które niedawno trafiło na półki księgarni. To książka historyczna, o której głośno jest od dłuższego czasu głównie za sprawą filmu pod tym samym tytułem, który miał swoją premierę 21 lipca tego roku. Film w reżyserii Christophera Nolana podbił serca widzów na całym świecie i został okrzyknięty jednym z najlepszych filmów o tematyce wojennej minionych lat.

Dunkierka – niezwykła historia walki o przetrwanie

Zarówno książka, jak i film opowiadają o operacji, którą Winston Churchill określił mianem „cudu wybawienia”. Po uderzeniu wojsk niemieckich w 1940 roku na Holandię, Belgię i Luksemburg, pod koniec maja ponad 400 000 żołnierzy alianckich zostało otoczonych i odciętych przez wroga w okolicach portu w Dunkierce. 26 maja 1940 roku rozpoczęła się operacja „Dynamo”. Podczas niej brytyjska admiralicja skierowała do Dunkierki niemal wszystkie dostępne w tym czasie jednostki pływające, od okręgów wojennych po kutry rybackie i statki wycieczkowe. Ostatecznie udało się ewakuować i ocalić dzięki tej operacji ponad 300 000 brytyjskich i francuskich żołnierzy.

Historia w Dunkierce Levine’a przedstawiona jest z perspektywy żołnierzy, marynarzy i pilotów, czyli oczami osób bezpośrednio uczestniczących w tym wydarzeniu. To niezwykle wzruszająca opowieść o strachu i poczuciu rezygnacji. Jednocześnie mimo beznadziejnej sytuacji bohaterów jest pełna nadziei oraz wiary w szybki i przede wszystkim bezpieczny powrót do domu.

Dunkierka, powieść dość niedawno pojawiła się na polskim rynku wydawniczym to niezwykły obraz ogromnej odwagi, woli walki i chęci przetrwania za wszelką cenę. To historia, która poruszy każdego i z którą naprawdę warto się zapoznać.

Książka dostępna jest już teraz! Możecie znaleźć ją tutaj.

Jeśli interesuje Was tematyka wojenna zachęcamy do zapoznania się z innymi dziełami Levine’a. Znajdziecie je tutaj.