Szepty z sieci

Dotacje celowe na podręczniki i materiały edukacyjne 2018

Darmowe podręczniki 2018 2019

Dyrektorzy szkół mogą już składać wnioski o dotacje celowe na darmowe podręczniki i ćwiczenia dla uczniów w roku szkolnym 2018/2019. Zgodnie z rozporządzeniami Ministra Edukacji Narodowej placówki otrzymają więcej pieniędzy na materiały dla osób niepełnosprawnych.

Darmowe podręczniki 2018/2019 – dla kogo?

W przyszłym roku szkolnym z darmowych podręczników oraz ćwiczeń skorzystają wszyscy uczniowie ośmioletnich szkół podstawowych oraz wygasających gimnazjów. I to bez względu na realizowaną podstawę programową.

W obecnym roku szkolnym 2017/2018 prawo do bezpłatnego dostępu do podręczników i ćwiczeń zgodnych z nową podstawą programową otrzymali uczniowie klas I, IV oraz VII. Po wakacjach refundacja obejmie także wyższe roczniki – klasy II, V oraz VIII. Uczniowie przyszłych klas VI, którzy realizują „starą podstawę” również będą mogli korzystać z bezpłatnych materiałów. Podobnie jak młodzież z ostatniego rocznika wygasającego gimnazjum.

Dotacje celowe na podręczniki i materiały edukacyjne 2018 – kwoty

Szkoły podstawowe oraz gimnazja zapewnią uczniom materiały edukacyjne z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, a także podręczniki i ćwiczenia do nauki języka obcego.

Kwoty dotacji na podręczniki dla poszczególnych klas przedstawiają się następująco:

  • Klasy I-III – 74,25 zł + 24,45 zł na podręcznik z języka obcego
  • Klasy IV, VI – 138,60 zł
  • Klasy V – 178,20 zł
  • Klasy VII- VIII – 247,50 zł
  • Klasy III gimnazjum – 247,50 zł

Kwoty dotacji na ćwiczenia:

  • Klasy I-III – 49,50 zł
  • Klasy VI-VIII oraz III gimnazjum – 24,75 zł

Dotacje celowe na podręczniki i materiały edukacyjne 2018 – więcej pieniędzy dla uczniów niepełnosprawnych

Zgodnie z dwoma rozporządzeniami Ministra Edukacji Narodowej z 30 marca 2018 roku szkoły mogą ubiegać się o większe stawki dotacji na podręczniki i inne materiały edukacyjne dla uczniów niepełnosprawnych.

Podstawą do wyliczania dofinansowania są kwoty dla dzieci zdrowych, powiększone o specjalne wskaźniki. Ich wysokość, w zależności od wielu czynników, waha się od 2,0 do nawet 20,0.

Treści rozporządzeń znajdziecie tutaj i tutaj.

Darmowe podręczniki 2018/2019 – co to oznacza dla rodziców?

W skrócie mówiąc, w przyszłym roku szkolnym rodzice uczniów szkół podstawowych i gimnazjów nie muszą się martwić zakupem podręczników oraz ćwiczeń dla swoich dzieci. To szkoła zapewnia wszystkie materiały edukacyjne.

Po więcej szczegółowych informacji, zajrzyjcie tutaj>>

Tutaj znajdziesz aktualne informacje o dotacjach na podręczniki 2019/ 2020.

Malwina Pietrewicz