Depesze Michaela Herra to jeden z najsłynniejszych, wojennych reportaży. Od teraz jest już dostępny również na polskim rynku. Dlaczego warto sięgnąć po tę pozycję? Ponieważ opisuje ona autentycznie przeżyty czas wśród żołnierzy amerykańskich podczas wojny w Wietnamie pod koniec lat 60. Ogromna ilość emocji, dotykająca nawet najbardziej niewzruszonego czytelnika. Książka została ogłoszona przez New York Times, jako najlepsza pozycja opisująca sytuację w tym państwie.

Depesze

Depesze – kilka słów

Michael Herr przez dwa lata (1967-1969) był korespondentem pisma „Esquire”. I nikt tak jak on nie pokazał wojny w Wietnamie. W tym czasie towarzyszył żołnierzom na froncie oraz był świadkiem wojennego delirium, które przeżywali. Gdy wrócił z frontu, napisał książkę Depesze, która do tej pory króluje na listach najlepszych reportaży w historii. Dzięki kunsztowi literackiemu udało się mu przedstawić niezwykle obrazowo obłęd, szał zabijania, tłumiony narkotykami strach i roztrzaskaną ludzką psychikę. Cały tekst nasycony jest hipnotycznymi wizjami. Poetyckie metafory zderzają się z brutalnością żołnierskiego slangu, oddając surrealistyczne odczucie wojny. Jednocześnie reportaż jest również sugestywnym oskarżeniem.

Warto wspomnieć, że Michael Herr jest także współscenarzystą słynnego filmu Czas Apokalipsy. Niektóre postaci właśnie z jego książki stały się pierwowzorem do stworzenia filmowych charakterów.

Reportaż Depesze w Stanach Zjednoczonych ukazał się już w 1977 roku. Natomiast w Polsce mamy okazję zapoznać się z nim po raz pierwszy. Dlatego też warto sięgnąć po tę książkę, która stała się klasykiem gatunku. To jedna z tych pozycji, która obowiązkowo powinna znaleźć się w biblioteczce każdego czytelnika.

Depesze autorstwa Michaela Herra znajdziecie tutaj.