Deichman Bjørvika Biblioteką roku 2021

Deichman Bjørvika Biblioteką roku 2021 – taki werdykt ogłosiło jury konkursowe w trakcie konferencji Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA). Zwycięska placówka jest ozdobą i chlubą Oslo. Nominacje do zaszczytnego tytułu otrzymały także biblioteki z Holandii, Australii, Chin oraz Belgii.

Istny raj dla ksiażkolubów! Oj, chciałoby się odwiedzać takie miejsce jak najczęściej… Póki co możemy zajrzeć do środka wirtualnie!

Deichman Bjørvika Biblioteką roku 2021

Deichman Bjørvika Biblioteką roku 2021

Deichman Bjørvika zajmuje powierzchnię 13500 m² i ma wysokość sześciu pięter. Architektom zależało na stworzeniu otwartej przestrzeni, która będzie zachęcać do odkrycia, co biblioteka oferuje w każdej ze swoich części. A do zaoferowania ma sporo!

Zbiory Deichman Bjørvika zawierają ponad 450 000 różnych, nie tylko książkowych pozycji. Biblioteka udostępnia także narzędzia do różnego rodzaju działań hobbystycznych, np. drukarki 3D czy maszyny do szycia. Dzięki temu można rozwijać swoje pasje bez konieczności zakupu drogiego sprzętu.

W bibliotece znajduje się kawiarnia, restauracja i sala widowiskowa. Na drugim piętrze zorganizowano Krainę Czarów, czyli przestrzeń przeznaczoną dla dzieci, w której mali czytelnicy mogą grać w gry, tworzyć własne historie czy nawet nagrywać filmy poklatkowe.

Zobaczcie zdjęcia:

Najlepsza biblioteka świata 2021 roku – nominacje

Rzućcie okiem także na pozostałe biblioteki nominowane w konkursie – warto!

Marrickville Library, Australia

 

Het Predikheren, Belgia

 

Ningbo New Library, Chiny

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez | ⇋ (@rexzou)

 

Forum Groningen, Holandia

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Forum Groningen (@forumgroningen)

Deichman Bjørvika Biblioteką roku 2021

Na koniec pytanie do Was – zgadzacie się z werdyktem jury, czy może macie inne zdanie?

A jak prezentują się biblioteki w Waszych rodzinnych miastach? Lubicie w nich przebywać dłużej? Dajcie znać w komentarzach!

Zobacz także: