Dawna medycyna

Jak często zasiadamy przed telewizorami i oglądamy programy przyrodnicze lub filmy dokumentalne o starożytnych cywilizacjach? Poznawanie przeszłości, dzięki której niejednokrotnie możemy cieszyć się rzeczami obecnymi we współczesności, to z pewnością ciekawe zajęcie. Weźmy chociażby pod uwagę pytanie o prawdziwe pochodzenie piramid. Ilość artykułów i filmów dokumentalnych na ten temat jest naprawdę ogromna. A to tylko jedno z pytań dotyczących naszego świata, stawianych przez badaczy. Jest ich o wiele więcej.

Ogromny zestaw podobnych i równie ciekawych, a z pewnością dużo ważniejszych dla współczesnego świata niewiadomych kryje w sobie medycyna. Jürgen Thorwald postanowił więc stanąć na wysokości zadania i przybliżyć nam właśnie nieznany powszechnie obraz dawnej medycyny i odpowiedzieć na wiele ważnych i fascynujących pytań. W związku z tym powstała książka Dawna medycyna. Jej tajemnica i potęga. Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru, która 31 sierpnia tego roku miała swoją premierę.

Jürgen Thorwald to niemiecki dziennikarz i pisarz, który swoją literacką karierę poświęcił na badanie historii medycyny. Przedstawiony tytuł nie jest jego pierwszą książką traktującą o tej dziedzinie nauki. Jest autorem takich tytułów jak: Pacjenci, Kruchy dom duszy, Ginekolodzy, czy najbardziej rozpoznawalne Stulecie chirurgów. Dawna medycyna to zatem kolejne jego wielkie dzieło.

Dawna medycyna – na tropie tajemnic starożytnych lekarzy

Z książki dowiemy się, jak duży wpływ na współczesną medycynę miały dawne, wielkie cywilizacje. Każdy rozdział autor rozpoczyna od ukazania Czytelnikowi ogólnego zarysu danej kultury. Poznamy świat Peru, Chin, Meksyku, Egiptu, Mezopotamii i Indii. W każdej poszczególnej części uzyskamy informacje, jak dawni lekarze radzili sobie z najróżniejszymi chorobami i innymi problemami zdrowotnymi. Thorwald z niezwykłą precyzją wprowadzi Czytelnika w świat pierwszych niełatwych zabiegów medycznych jak amputacje, trepanacje czaszki, operacje zaćmy, cesarskie cięcie, czy przeszczepy skóry. Dowiemy się, jak kiedyś radzono sobie bez specjalistycznego sprzętu. Poznamy także pierwotne formy antybiotyków oraz zioła, które niegdyś wykorzystywano w Egipcie, a które są często używane obecnie.

Czytając będziemy zaskoczeni, jak wiele potrafili lekarze w starożytności i jak dobrze sobie radzili mimo braku współczesnych środków, takich jak, na przykład znieczulenie, czy specjalistyczny sprzęt. Tą bogato ilustrowaną książkę, dzięki pasji i erudycji Thorwalda czyta się niczym najlepszy kryminał. To nie lada gratka. Każdy, kogo chociaż trochę interesuje medycyna, lub chce zgłębić wiedzę o dawnym świecie i jego wpływie na współczesność, powinien sięgnąć po ten tytuł.

Przypominam, że książka Dawna medycyna Jürgena Thorwalda jest dostępna na polskim rynku wydawniczym od 31 sierpnia, możecie znaleźć ją tutaj. Pozostałe książki tego wybitnego autora znajdziecie również na TaniaKsiazka.pl.