ArtykułyPodręcznikiPolecamy

Darmowe podręczniki 2017/2018 – Jakie zmiany i które podręczniki szkolne za darmo?

Darmowe podręczniki 2017

Darmowe podręczniki 2017 – dla kogo?

Darmowe podręczniki 2017 Darmowe podręczniki 2017 to niezwykle gorący temat. Rok szkolny 2017/2018 jest pierwszym rokiem wprowadzania w życie nowych założeń kontrowersyjnej reformy edukacji nowego rządu. Będzie to okres wielu zmian, kilku niewiadomych, a co za tym idzie licznych obaw.

Trzy roczniki szkoły podstawowej rozpoczną naukę według nowej podstawy programowej. Jednocześnie jest to pierwszy rok szkolny, kiedy wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum otrzymają darmowe podręczniki. Sprawdźcie, jakie zmiany czekają rodziców, uczniów i nauczycieli.

Darmowe podręczniki 2017 – gorące dyskusje w 2016

W zeszłym roku wybuchła prawdziwa burza. Pod artykułem o darmowych podręcznikach: PODRĘCZNIKI ROK SZKOLNY 2016/2017 – KTÓRE PODRĘCZNIKI SZKOLNE ZA DARMO? pojawiło się wiele gorących wypowiedzi od rodziców uczniów, którzy jako jeden z dwóch roczników nie otrzymają darmowych książek. Dla przypomnienia: w roku szkolnym 2016/2017 darmowych podręczników nie mieli uczniowie klasy VI SP i III klasy gimnazjum.

Uczestnicy dyskusji pisali o tym, jak bardzo jest to niesprawiedliwe. Inni, że za ich czasów nikt nie otrzymywał darmowych książek, i że rodzice powinni docenić to, że w ogóle ktokolwiek dostaje książki, za które nie musi płacić. Dyskusja była gorąca. W tym roku przynajmniej ten temat nie będzie budził kontrowersji, ponieważ zgodnie z planami rządu wszystkie klasy szkoły podstawowej oraz likwidowanego gimnazjum otrzymają darmowe książki.

Darmowe podręczniki 2017 – kto otrzyma nowe podręczniki?

szkoła

Źródło: craftgawker

Trzy roczniki szkoły podstawowej: I, IV oraz VII klasa (ta ostatnia utworzona po raz pierwszy w tym roku), otrzymają zupełnie nowe książki, czyli podręczniki i ćwiczenia, zgodne z wprowadzaną podstawą programową, według założeń nowej reformy. Pozostałe roczniki SP: II, III oraz V klasa otrzymają podręczniki z poprzednich lat i nowe ćwiczenia.

Bezpłatnie książki do szkoły otrzymają także dwa roczniki, które nie zostały objęte dotacją w zeszłym roku, a więc: VI klasa SP i III klasa gimnazjum. Podsumowując rodzice uczniów szkół podstawowych i gimnazjum będą musieli zakupić tylko książki do religii lub etyki, ewentualnie do nauki drugiego języka obcego, którego najczęściej naukę rozpoczyna się w klasie czwartej.

Licea w roku szkolnym 2016/2017 vs. 2017/2018

Niewiele zmieni się w tym roku w sytuacji liceów, które nadal idą starym trybem nauczania. Tak więc, jeszcze w tym roku rodzice będą mogli kupić podręczniki używane w liceum, natomiast wraz z wprowadzeniem 4-letnich szkół licealnych, będzie trzeba zakupić zupełnie nowe książki.

Sytuacja w liceach zmieni się dopiero w roku 2019, kiedy do tych szkół przyjdą absolwenci szkół podstawowych. Wtedy pojawią się zupełnie nowe książki. Rok szkolny 2019/2020 będzie jeszcze o tyle problematyczny, że będzie rokiem skumulowanych roczników. Nowa reforma spowodowała, że w tym samym roku do liceum będą zdawać uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej i III klasy likwidowanego gimnazjum. Pojawi się walka o miejsca w najlepszych szkołach i niewątpliwe wiele stresu dla uczniów i ich rodziców.

Nowe podręczniki, „nowe” problemy?

Rok szkolny 2017/2018 niewątpliwie będzie rokiem eksperymentalnym dla rodziców i uczniów szkoły podstawowej w klasach I, IV i nowo utworzonych klasach VII. W tych klasach ruszy nauka według nowej podstawy programowej. Tymczasem, jak zauważyła Gazeta Wyborcza, pojawił się problem z nowymi podręcznikami.

Okazuje się, że nowe podręczniki tworzone są w ekspresowym tempie, żeby zdążyć przed wrześniem. Na dzień publikacji tego artykułu nie wszystkie książki uzyskały aprobatę ministerstwa. Oznacza to, że nauczyciele nie wiedzą, z jakich książek będą uczyć się ich podopieczni. Na stronie MEN można zauważyć, że aprobatę uzyskało zaledwie 8 książek dla klas 1-3 szkoły podstawowej i 38 dla klas 4-8 (w tym 16 do języka niemieckiego) szkoły podstawowej. Jeśli chodzi o gimnazjum, to wobec planu likwidacji, lista podręczników nie uległa zmianie. Do szkoły branżowej nie został zaakceptowany ŻADEN nowy podręcznik.

Co ze szkołami branżowymi?

Słowem wytłumaczenia, szkoła branżowa 1 i 2 stopnia ma zastąpić od września 2017/2018 dotychczasową, 3-letnią Zasadniczą Szkołę Zawodową. Pierwszy etap nauki w szkole branżowej ma trwać 3 lata, drugi 2.

Prawdziwy problem pojawia się w rubryce zaakceptowanych przez MEN książek do szkół branżowych, zwanych do rej pory szkołami zawodowymi Łatwo zauważyć, że rubryka jest pusta. Pojawił się jednak komunikat, że zgodnie z nowymi przepisami, m.in. z dnia 21 kwietnia 2017 r., uczniowie szkół branżowych I stopnia będą mogli uczyć się z podręczników z poprzednich lat, zgodnych ze starą podstawą programową. W MEN dowiedziałam się, że tutaj sytuacja dynamicznie się zmienia, czyli lista książek będzie się z czasem powiększać.

Elementarze do wyboru

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, które pojawiały się w sieci nauczyciele najmłodszych klas szkoły podstawowej będą mogli samodzielnie wybrać elementarz. W rubryce MEN z podręcznikami do edukacji wczesnoszkolnej pojawiło się 6 propozycji przygotowanych przez pięć różnych wydawnictw. Podręczniki te uzyskały aprobatę ministerstwa.

Co sądzicie o tych zmianach?

TanioKsiążkowe zasoby podręczników szkolnych na rok 2017/2018 w bardzo dobrych cenach znajdziesz tutaj – przejdź do TaniaKsiazka.pl >>