Ciekawostki o książkach

Czytelnictwo w Polsce 2017. Jest nowy raport Biblioteki Narodowej

czytelnictwo w Polsce

Czytelnictwo w Polsce w 2017 roku bez większych zmian. Jest nowy raport Biblioteki Narodowej. Co z niego wynika?

W ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę przeczytało tylko 38% Polaków. To wzrost o jeden punkt procentowy w porównaniu do 2016 i 2015 roku. Twórcy badania oceniają, że poziom czytelnictwa w Polsce ustabilizował się. Niestety, na dosyć niskim poziomie.

Czytelnictwo w Polsce 2017. Stan czytelnictwa 2017

Źródło: www.bn.org.pl

Czytelnictwo w Polsce 2017 – czytanie to zjawisko społeczne

Stali Czytelnicy, którzy sięgają po co najmniej siedem lektur, stanowią jedynie 9% naszego społeczeństwa. Badanie Biblioteki Narodowej pokazało jednak, że grupa ta działa mobilizująco na swoje otoczenie. Okazuje się bowiem, że osoby pochodzące z rodzin czytających, zazwyczaj same też czytają – 82% z nich deklaruje sięgnięcie przynajmniej po jedną książkę. To bardzo dużo w porównaniu z analogiczną sytuacją w rodzinach nieczytających. Tam, jedną książkę przeczytało zaledwie 13% Polaków.

Dane te jasno pokazują, że czytanie to zjawisko społeczne. Im więcej bliskich nam ludzi czyta, tym większa szansa, że i my staniemy się konsumentami literatury. Dobry przykład idzie więc nie z góry, a z bezpośredniego otoczenia.

Czytelnictwo w Polsce 2017 – kupujemy czy pożyczamy?

Biblioteka Narodowa przyjrzała się także naszym preferencjom dotyczącym źródeł pochodzenia książek. Z badań wynika, że najchętniej czytamy książki, które kupiliśmy sobie sami (34%) lub dostaliśmy w prezencie (23%). To dobra wiadomość dla wydawców oraz księgarzy, którzy nieustannie odczuwają skutki niskiego poziomu czytelnictwa w naszym kraju.

Słabo w zestawieniu wypadły biblioteki publiczne (16%), które plasują się niżej niż księgozbiór domowy (22%) czy zasoby znajomych (27%). Najmniej osób korzysta natomiast z legalnych, internetowych źródeł (2%).

Czytelnictwo w Polsce 2017 – jak czytają poloniści?

Badanie Biblioteki Narodowej szczegółowo objęło w tym roku nauczycieli polonistów. To właśnie ich wskazuje się jako głównych propagatorów czytania wśród młodych ludzi. Jednak czy poloniści czytają więcej książek?

Stan czytelnictwa. Czy poloniści czytają więcej książek?

Źródło: www.bn.org.pl

Okazuje się, że tak. 100% badanych polonistów przeczytało, co najmniej jedną książkę, a 94% po prostu lubi czytać. Jeśli chodzi o propagowanie czytelnictwa w swoim otoczeniu, nauczyciele języka polskiego również wypadają całkiem nieźle. 92% z nich dało książkę w prezencie, 90% pożyczyło komuś swoją lekturę, 89% rozmawiało o książkach, a 97% poleciło komuś tytuł. Poloniści są także entuzjastami e-booków i audiobooków. Prawie połowa z badanych czytało książkę elektroniczną, a 38% (w porównaniu do 6% ogółu Polaków) słuchało audiobooka.

Czytelnictwo w Polsce 2017 – czytanie książek a inne źródła wiadomości

W raporcie Biblioteki Narodowej znalazły się także dane dotyczące preferowanych źródeł wiadomości i ich związku z czytelnictwem. Nie dziwi chyba fakt, że Czytelnicy najchętniej czerpią informacje z internetu (37%), podczas gdy nieczytający na pierwszym miejscu wybierają radio i telewizję (55%).

Stan czytelnictwa. Czy jest związek między czytaniem książek a preferowanymi źródłami wiadomości

Źródło: www.bn.org.pl

Pełen raport z badań Biblioteki Narodowej znajdziecie tutaj.