Czuła rocznica. Spotkanie z Olgą Tokarczuk

10 grudnia we Wrocławiu – a za pośrednictwem Internetu także w całej Polsce i na świecie – obchodzona była tzw. Czuła rocznica. Spotkanie z Olgą Tokarczuk stało się okazją nie tylko do przywołania wspomnień sprzed roku, kiedy autorka odebrała w Sztokholmie Literacką Nagrodę Nobla, ale dotyczyło także książki pt. Czuły narrator. Poznaliśmy również laureatów konkursów zorganizowanych pod patronatem fundacji noblistki. Zapowiedziano też nowe wydarzenia. Jakie? Szczegóły znajdziecie poniżej!

Czuła rocznica. Spotkanie z Olgą Tokarczuk

Fot. Edyta Dufaj dla Fundacji Olgi Tokarczuk, facebook.com/FundacjaOlgiTokarczuk

Czuła rocznica. Spotkanie z Olgą Tokarczuk

Głównym punktem obchodów rocznicy otrzymania Literackiego Nobla przez Olgę Tokarczuk było spotkanie autorskie poświęcone najnowszej publikacji noblistki, czyli Czułemu narratorowi. Książka ta zawiera zbiór esejów oraz przemowę noblowską, którą Olga Tokarczuk wygłosiła przed odebraniem nagrody. Rozmowę poprowadził prof. Ryszard Koziołek.

Wśród omawianych tematów znalazła się między innymi kwestia współczesnego czytelnictwa. Olga Tokarczuk mówiła o zmianie sposobu postrzegania doświadczenia czytania:

Majaczy zmierzch czytania, z każdym kolejnym pokoleniem będzie to bardziej oczywiste, chyba że jakaś katastrofa zlikwiduje nośniki elektroniczne i nie będzie można już wejść do gry. Ewidentnie tekst się wycofuje, wchodzi w to obraz […]
Tekst się wycofa, pojawią się obrazy, wszystko przejdzie do kolejnego etapu, ale nadal będziemy to nazywali czytaniem, ponieważ funkcja tego procesu będzie ta sama, dzielenie się opowieścią, doświadczeniem jednostek.

Noblistka opowiadała także o procesie twórczym, udzieliła też kilku wskazówek początkującym pisarzom:

Dobry pisarz musi w pierwszej kolejności być dobrym, tj. uważnym czytelnikiem. Wiedzieć, co to „głód” towarzyszący procesowi lektury. A najlepszym sposobem uczenia się pisania – jest czytanie innych książek.

Jak zdobyć Nagrodę Nobla?

W trakcie obchodów Czułej rocznicy ogłoszono także laureatów konkursów literackich dla uczniów, o których pisaliśmy TUTAJ.

Olga Tokarczuk ma dla młodzieży kolejne wyzwanie! W nowym konkursie dla uczniów szkół ponadpodstawowych głównym zadaniem uczestników jest napisanie… przemowy noblowskiej, która poruszy kwestie ważne dla młodych autorów. Nastolatkowie mogą przesyłać prace do 26 lutego 2021 r. – zainteresowani szczegółowe informacje znajdą na stronie Wrocławskiego Domu Literatury.

Herstorie, czyli o pisarkach w Wikipedii

W ramach Czułej rocznicy Fundacja Olgi Tokarczuk, Wikimedia Polska i Ambasada Szwecji wspólnie zorganizowały konkurs pod nazwą: Pisarki, poetki, artystki – noblistki! Uzupełniamy Wikipedię. Tworzymy herstorie!

Od 10 do 31 grudnia uczestnicy mogą dodawać na Wikipedii nowe wpisy na temat pisarek, poetek i noblistek, poszerzać informacje zawarte w już istniejących hasłach oraz tłumaczyć te opublikowane w innych językach.

Szczegółowe informacje o nagrodach oraz sposobie zgłaszania się do konkursu znajdziecie w poście poniżej:

Uwaga konkurs 👉 Pisarki, poetki, artystki – noblistki! Tworzymy herstorie. Wraz z Wikimedia Polska oraz I cóż, że ze…

Opublikowany przez Fundacja Olgi Tokarczuk Sobota, 12 grudnia 2020

Debata z cyklu Zezwierzęcej

14 grudnia odbyła się kolejna debata z cyklu Zezwierzęcej, zorganizowanego pod patronatem Fundacji Olgi Tokarczuk. Tym razem tematem przewodnim była „Piątka dla zwierząt” i ocena projektu nowelizacji ustawy. Debatę możecie obejrzeć poniżej:

Fundacja Olgi Tokarczuk zaprasza na kolejną debatę z cyklu #Zezwierzęcej

Czy „Piątka dla zwierząt” pomoże…

Opublikowany przez Fundacja Olgi Tokarczuk Niedziela, 13 grudnia 2020

Zapowiedź nowego?

W trakcie spotkania autorskiego Olga Tokarczuk odniosła się także do przyszłości, mówiąc z optymizmem o nadchodzących czasach. Co ciekawe zaznaczyła, że chciałaby wkroczyć ze swoją twórczością w obszar science fiction:

W gruncie rzeczy myślę, że to się wszystko dobrze skończy. Świat będzie wkrótce zupełnie inny. Już jest inny. […] Inne jest teraz nauczanie, inna komunikacja. Będzie się działo dużo więcej, ale nie wierzę w apokalipsę. To, co mnie teraz pociąga, to science fiction. Chciałabym zakończyć wszystkie projekty, jakimi się teraz zajmuję i wziąć się za wielką powieść, która bezczelnie mówi o przyszłości.

Jaką literacką wizję przyszłości przedstawi nam noblistka? Na odpowiedź z pewnością przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. 😉

Tymczasem możemy zaczytywać się w Czułym narratorze. Najnowszą książkę Olgi Tokarczuk znajdziecie TUTAJ.

Zobacz także: