Czas pomsty

Fani Wiedźmina na pokładzie? A może miłośnicy Rzeczpospolitej szlacheckiej? Obu tematów na raz? No to fantastycznie! Zapraszam do lektury książki Czas Pomsty.

Awanturnicza Rzeczpospolita I połowy XVII wieku. W roli głównej Żegota Nadolski herbu Bojno, który przechodzi przez piekło, z którego ledwo powraca. Szukając osobistej wendety odkrywa, że za śmiercią jego najbliższych nie stoją wbrew powszechnej opinii Tatarzy, a coś znacznie mroczniejszego… Jesteście gotowi na porywającą powieść historyczną z nutą fantastyki w tle? Nadchodzi Czas Pomsty!

Czas pomsty – brzmi znajomo?

Choć Czas pomsty trudno jest zaliczyć do klasycznej fantastyki (przez długi czas nie uświadczymy nic ponadnaturalnego poza magią samego uniwersum), niemniej jednak magii w nim zdecydowanie nie zabraknie. Wciągająca fabuła obfitująca w zwroty akcji pozostająca w granicach prawdopodobieństwa zachwyci niejednego fana powieści historycznych.

Tytuł, poza samym skojarzeniem z Czasem pogardy, przywodzi mi na myśl Wiedźmina. Skąd to porównanie? Żegota Nadolski to hardy typ. Nie szczędzi alkoholu, mieczem macha dla przyjemności, posiada dość szorstką aparycję i dopóki życie nie konfrontuje go z utratą bliskich, wydaje się niezbyt przejęty moralnym oddziaływaniem swoich zachowań. Niemniej jednak mimo swoich dość oczywistych wad, jest postacią która wzbudza wiele sympatii. Niewątpliwie ma w sobie wyrafinowany urok gbura, który tak chwyta za serce wszystkich fanów przygód słynnego Białego Wilka.

Pora na kłopoty

Bohaterowi przyjdzie zmierzyć się z samotnością, walką o swoje imię i włości w świecie pewnych niejasności. Kto jest tutaj tym dobrym? Kto jest złym? I kto ostatecznie pociąga za sznurki? Powieść Macieja Liziniewicza przepełniona jest autentycznością. Zachowuje on zarówno prawdopodobieństwo zdarzeń, jak i tworzy postaci z krwi i kości, które możemy zrozumieć. Oznacza to również sporą dozę okrucieństwa i cierpienia, z którym przyjdzie nam się zmierzyć. Jeśli więc lubicie sagę Pieśń lodu i ognia, myślę że Czas pomsty również jak najbardziej przypadnie Wam do gustu.

Fani wątków historycznych z pewnością docenią uniwersum Czasu pomsty. Poza samym tłem wydarzeń, szykujcie się na doświadczenie klimatu I Rzeczpospolitej na poziomie samej narracji. Cała książka jest bowiem napisana archaizowanym językiem, przez co ani na chwilę nie wychodzimy poza kontekst powieści. Niemniej jednak nie musicie obawiać się niezrozumienia.

Nie znajdziecie tutaj przedobrzonych zabiegów językowych, a wszelkie meandry świata Rzeczpospolitej szlacheckiej, zostaną szybko wyjaśnione w przypisach. Dzięki temu będziecie mogli w pełni móc rozkoszować się przygodami Żegoty Nadolskiego. Czas pomsty Macieja Liziniewicza to również fantastyczny pomysł na prezent dla fana fantastyki i powieści historycznych. To jak, zaintrygowani?

Zdecydowanie polecam Wam Czas pomsty. Zwłaszcza jeśli lubicie brutalne historyczne realia, dobrą rozrywkę i sporą dozę testosteronu w najlepszym wydaniu.

Do kupienia tutaj.

Czas pomsty – dostaniesz na TaniaKsiazka.pl

Ania ocenia:
 • 9/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 9/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 9/10
 • 10/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 10/10
9.5/10

Fragment recenzji

Awanturnicza Rzeczpospolita I połowy XVII wieku. W roli głównej Żegota Nadolski herbu Bojno, który przechodzi przez piekło, z którego ledwo powraca. Szukając osobistej wendety odkrywa, że za śmiercią jego najbliższych nie stoją wbrew powszechnej opinii Tatarzy, a coś znacznie mroczniejszego… Jesteście gotowi na porywającą powieść historyczną z nutą fantastyki w tle?

Nadchodzi Czas Pomsty!