John W. Campbell był jednym z najważniejszych pisarzy science-fiction. Mówi się, że jako redaktor pisma Astounding Science Fiction przyczynił się do rozkwitu samego gatunku. Niedawno do księgarń trafiło pierwsze polskie wydanie Coś. To pełna wersja opowiadania, które przez lata znaliśmy tylko w skróconej wersji.

Coś, pełna wersja opowiadania Johna W. Campbella

Coś, pełna wersja zekranizowanego opowiadania Johna W. Campbella. SprawdźTo wydanie jest wyjątkowe, bo Czytelnicy po raz pierwszy będą mieć okazję, żeby przeczytać pełną wersję jednego z ważniejszych opowiadań science-fiction. John W. Campbell po raz pierwszy opublikował okrojoną wersję opowiadania w 1938 roku w Astounding Science Fiction.

W 1951 roku fabuła została przeniesiona na ekran. Jednak większość amatorów klasycznego kina grozy na pewno lepiej kojarzy remake tej produkcji, film Coś Johna Carpentera z Kurtem Rusellem z 1982 roku. W 2011 roku doczekaliśmy się jeszcze jednego remake’u, jednak moim zdaniem wersja z lat 80. jest dużo lepsza.

Opowiadanie ukryte w archiwach na Uniwersytecie Harvarda

Dłuższa wersja opowiadania nie była wcześniej publikowana. W archiwach Houghton Library na Uniwersytecie Harvarda czekała na to, aż ktoś ją odnajdzie. Czekała aż do 2017 roku właśnie wtedy opowieść wpadła w ręce Aleca Nevala-Lee poszukującego informacji do biografii Campbella, nad którą właśnie pracował.

W tym wydaniu, które niedawno pojawiło się w księgarniach, znajdziecie przedmowę Aleca Nevala-Lee oraz wprowadzenie Roberta Silverberga, jednego z najważniejszych współczesnych amerykańskich pisarzy science-fiction. Dodatkowo w polskiej edycji znajdziecie coś, czego nie miało amerykańskie wydanie – świetne ilustracje Macieja Kamudy, a także posłowie Piotra Goćka.

Zło nie z tej Ziemi

Tyle napisałam Wam o samym wydaniu, najwyższy czas przejść do tego, o czym jest ta książka.

Amerykańska ekspedycja stacjonująca na Antarktydzie jest świadkiem dziwnego wydarzenia z udziałem norweskich naukowców. Postanawiają sprawdzić, czy w bazie Norwegów wszystko jest w porządku. Odkryją coś, co sprawi, że nic już nie będzie takie samo. Tajemnicza istota rodem nie z tego świata świetnie potrafi się kamuflować. Przejmuje ciała naukowców, więc nie wiadomo, komu można ufać. Przeżyć może tylko ten, kto jest silniejszy. Jednak walka w arktycznej stacji odciętej od świata może być bardzo trudna. Kto wygra?

Jeżeli jesteście fanami filmu Johna Carpentera, jeżeli szukacie ciekawych książek science-fiction, to nie tej książki po prostu nie możecie przegapić. Znajdziecie ją w tym miejscu.