Co wy wiecie o Zawiszy

Jakub Ćwiek i Szymon Jędrusiak, jakiś czas temu opublikowali książki o Zawiszy Czarnym. To pisarze, którzy tworzą w zupełnie innych nurtach. Jesteście ciekawi jak wypadła ich rozmowa o najsławniejszym średniowiecznym rycerzu, która odbyła się pod szyldem Co Wy wiecie o Zawiszy?

Co wy wiecie o Zawiszy

materiały prasowe

Nie da się zaprzeczyć temu, że Zawisza Czarny jest najsławniejszym polskim, średniowiecznym rycerzem. Za dużo świadectw historycznych na jego temat nie przetrwało do dziś, jednak wiadomo, że raczej nie był bez skazy.

Co Wy wiecie o Zawiszy? – Szymon Jędrusiak

Co wy wiecie o Zawiszy

materiały prasowe

Zawisza Czarny Szymona Jędrusiaka, to postać oparta na źródłach historycznych. Ale w swojej kreacji pisarz posłużył się też wyobraźnią.  Zawisza z jego książek (wydał ich kilka: Zawisza Czarny. Aragonia; Zawisza Czarny. Droga do króla; Zawisza Czarny. Wielka wojna) jest bohaterem nieoczywistym.

Z książek Jędrusiaka dowiadujemy się, że w młodości Zawiszy groziła ekskomunika, że wcale nie zachowywał umiaru w piciu piwa i nie szanował wyroków sądu i zdarzało mu się z bronią im sprzeciwiać. Jednak mimo tych nierycerskich cech, miał zmysł dyplomatyczny i był całkiem niezły w bitwach. Dlatego stał się symbolem rycerskich cnót. Mimo niedoskonałości był przecież patriotą.

Co Wy wiecie o Zawiszy? – Jakub Ćwiek

Co wy wiecie o Zawiszy

materiały prasowe

Jakub Ćwiek wykorzystuje postać Zawiszy Czarnego nie historycznie lecz popkulturowo. W swojej książce Zawisza Czarny wykorzystuje postać rycerza symbolicznie, jak przekonywał na spotkaniu:

A jeśli chcemy rozmawiać o polskim patriotyzmie, trzeba sięgnąć do jego istoty i tego, czym naprawdę mógłby być i czym mógłby się stać, gdybyśmy chcieli być patriotami. Jeśli szukamy symbolu, który miałby reprezentować najlepsze cechy patrioty polskiego, jest nim właśnie Zawisza Czarny

Zawisza Czarny Ćwieka pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej. Wychował go misjonarz, który jednocześnie był emerytowanym żołnierzem, polskim patriotą i mistrzem sztuk walki. Zawisza, gdy dorósł przyjechał do Polski, żeby szerzyć patriotyczne wartości.

Literatura doskonałym narzędziem ożywiania pomników

Obaj pisarze zgadzają się w tym, że literatura dobrze się sprawdza jako narzędzie polemiczne ze „stróżami pomników”. Daje możliwość, żeby odbrązowić, uczłowieczyć legendarne postaci i na nowo tchnąć w nie życie. Nawet Zawisza Czarny może okazać się bohaterem na miarę naszych czasów.

A co Wy wiecie o Zawiszy? Znacie książki, które były przedmiotem debaty? Może znacie innych odbrązowionych bohaterów?

Książki o których była mowa w artykule, znajdziecie poniżej: