Co czytają Polacy? Raport Biblioteki Narodowej

21 czerwca Biblioteka Narodowa udostępniła pełny raport Stanu czytelnictwa w Polsce w 2017 roku. Poza badaniami dotyczącymi tego, jak czytają Polacy, które poznaliśmy już w marcu, w raporcie znajdziemy odpowiedź na pytanie: co czytają nasi rodacy.

Biblioteka Narodowa prezentuje nam wyniki ankietowego badania uwzględniającego preferencje osób, które przeczytały przynajmniej jedną książkę w 2017 roku. Jesteście ciekawi tego, po jakie książki statystycznie sięgaliśmy najczęściej?

Co czytają Polacy? Raport Biblioteki Narodowej

Co czytają Polacy? Raport Biblioteki Narodowej – popularni autorzy

Wśród książek, po które Polacy sięgali najchętniej są te, które możemy zaliczyć do rozrywkowej, gatunkowej literatury popularnej. Najczęściej sięgano po literaturę sensacyjno-kryminalną i obyczajowo-romansową. Drugą, dużą grupą są książki, które wchodzą w skład kanonu lektur obowiązującego w polskich szkołach.

Jak wynika z raportu Stan czytelnictwa w Polsce w 2017 roku, do najczęściej wymienianych w ankiecie autorów należą: Stephen King, Henryk Sienkiewicz (i jego: KrzyżacyTrylogiaW pustyni i w puszczy) i Paula Hawkins (Dziewczyna z pociągu).

W 2017 roku po raz pierwszy Stephen King prowadzi w tym rankingu. Jesteście ciekawi po jakie książki Kinga sięgano najczęściej? Z raportu wynika, że największą popularnością cieszyły się: Zielona mila, Joyland i Lśnienie.

To, co można zauważyć, na przestrzeni lat objętych badaniem, to nowy trend na polskich pisarzy literatury kryminalno-sensacyjnej. W zestawieniu pojawili się Katarzyna Bonda i Remigiusz Mróz.

Jeżeli chodzi o książki nurtu romansowo-obyczajowego, to większość Polaków (obstawiałabym Polki ;-)), niezmiennie wybiera książki Danielle Steel i Nicholasa Sparksa.

Co czytają Polacy? Raport Biblioteki Narodowej

źródło: Raport: Stan czytelnictwa w Polsce w 2017 roku

Co czytają Polacy? Raport Biblioteki Narodowej – poprzednie lata

Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że przez długi czas stałą popularnością cieszą się tylko ci pisarze, których dzieła są w kanonie lektur szkolnych. Po niektórych twórców Polacy sięgają chętniej, gdy ich książki są na topie, np. w związku z ekranizacją (np. Tolkien).

Co czytają Polacy? Raport Biblioteki Narodowej

źródło: Raport: Stan czytelnictwa w Polsce w 2017 roku

 

Współczesna literatura wysokoartystyczna

Czytelnictwo w zakresie literatury pięknej, wysokoartystycznej, której krytycy literaccy przypisują dużą wartość artystyczną i intelektualną, wygląda słabiej. Po te książki sięgnęło tylko 5% badanych (czyli tyle samo, co łącznie po książki Stephena Kinga). W raporcie uwzględniono współczesną literaturę piękną (prozę, poezję i dramat) powstałą po 1945 roku.

Wśród rodzimych reprezentantów najczęściej sięgano po:

Literatura faktu

Po literaturę faktu sięgnęło również tylko 5% wszystkich respondentów. Najpopularniejsze okazały się biografie i autobiografie sławnych osób, m.in. sportowców, aktorów  pisarzy.

Badani wymieniali biografie m.in. Roberta Lewandowskiego, Mike’a Tysona, Jerzego Kukuczki, Wandy Rutkiewicz, aktorów: Jane Fondy, Anny Przybylskiej, Danuty Stenki, muzyków: Beatlesów, Iggy Popa, jak też poczytne od kilku lat autobiografie Danuty Wałęsy i Marii Czubaszek,  biografię ks. Jana Twardowskiego, wspomnienia Jarosława Iwaszkiewicza (Aleja Przyjaciół) czy Władysława Bartoszewskiego (Warto być przyzwoitym). W tym segmencie literatury dokumentalnej najwięcej, Czytelników miały książki ks. Jana Kaczkowskiego. Wśród biografii polityków prym wiodła książka Macierewicz i jego tajemnice Tomasza Piątka.

Co czytają Polacy? Raport Biblioteki Narodowej – wnioski

Czytelnicy (poza kanonem lektur szkolnych) spontanicznie, najczęściej sięgają po książki literatury popularnej gatunkowo: sensacyjno-kryminalnej, obyczajowo-romansowej, fantastycznej.  Najczęściej wybieranymi pisarzami są: Stephen King, Dan Brown i Danielle Steel.

W przypadku rodzimych twórców, poza tymi, których książki są w kanonie lektur, najczęściej sięgamy po autorów, którzy piszą od lat i mieli czas, by zaskarbić sobie sympatię Czytelników –  Katarzynę Grocholę i Joannę Chmielewską. Warto też uwzględnić tu pisarzy gatunkowych, których popularność rośnie z roku na rok. Mam na myśli Katarzynę Bondę i Remigiusza Mroza.

Współczesna literatura piękna nadal pozostaje elitarna. Mimo dobrych ocen krytyków i dużych walorów artystycznych i intelektualnych, wybiera ją mały procent Czytelników.

Po literaturę faktu Czytelnicy sięgają chętnie, ale nadal daleko jej do popularności literatury rozrywkowej.

Pełen raport Stan czytelnictwa w Polsce w 2017 roku możecie przeczytać tutaj:

Powiązane: Czytelnictwo w Polsce w 2017. Jest nowy raport Biblioteki Narodowej