Ciemno, prawie noc - nowe wydanie książki Bator Ciemno, prawie noc

Wydawnictwo Znak wznowiło wydanie głośnej książki autorstwa Joanny Bator Ciemno, prawie noc. Nowa wizualna odsłona powieści jest utrzymana w tym samym stylu graficznym, co odświeżone wydania innych dzieł z trylogii Wałbrzyskiej tej autorki: Piaskowa Góra i Chmurdalia oraz dzieła Wyspa łza od nowa. Twarda oprawa sprawia, że to wydanie to smakowity kąsek nie tylko dla koneserów dobrej literatury, ale również kolekcjonerów wyjątkowych wolumenów.

Ciemno, prawie noc Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Ciemno, prawie noc, Joanna Bator

Przy okazji wznowienia wydania Ciemno, prawie noc, warto przypomnieć tę niezwykłą powieść Joanny Bator, która w 2013 roku otrzymała Nagrodę Literacką Nike. Również nasza noblistka Olga Tokarczuk doceniła kunszt pisarki, podsumowując jej pracę słowami: Jej proza pokazuje prawdziwą siłę literatury.

W człowieku otwierają się przejścia, przez które zło wchodzi do środka, i wtedy jest zgubiony. 

Alicja Tabor, reporterka z mroczną przeszłością wraca po latach do swojego rodzinnego miasta, Wałbrzycha. Powodem tej podróży jest reportaż, który ma zrobić o tajemniczych zaginięciach dzieci, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Andżelika, Patryk i Kalinka przepadają bez śladu. Dodatkowo członkowie lokalnej społeczności zachowują się dziwnie. Nie wspominając o kotach… Prorok Jan Kołek przekonuje, że dzieci zabiera do siebie Matka Boska Bolesna, a Babcyjka podsuwa co rusz jakieś enigmatyczne wskazówki. Zgnębieni mieszkańcy rzucają oskarżenia na oślep, pogrążeni w lęku, złości i rozpaczy.  Dodatkowo upiorna i gęsta atmosfera miasta przegniecionego ciężarem późnej jesieni nie sprzyja wyjaśnieniu spraw.

W starym rodzinnym poniemieckim domu krążą duchy przeszłości. W trakcie śledztwa Alicja zaczyna rozdrapywać zabliźnione rany. Odkrywa tajemnice swojej rodziny, które odcisnęły bolesne piętno na dzieciństwie jej i jej siostry. Chcąc zmienić swoje życie, bohaterka musi stawić czoło nie tylko zawodowemu wyzwaniu, ale także dręczącym ją traumom, które do tej pory ciążą jej w duszy i odbierają siłę.

Ciemno, prawie noc to mroczna i wielowątkowa opowieść, której nie brak akcentów surrealistycznych, kontekstów historycznych i nawiązań do legend o Zamku Książ i księżniczce Daisy. Bator umiejętnie i w fascynujący czytelnika sposób łączy kryminał z dramatem i elementami fantastyki. Intrygująca i poruszająca do głębi historia ukazuje łańcuch cierpienia, w którym ból zaznanych krzywd przechodzi z pokolenia na pokolenie.

Książka była lepsza

Powieść Joanny Bator to jedno z najważniejszych dzieł ostatnich lat. W 2019 doczekała się ekranizacji. Film wyreżyserował Borys Lankosz, a w rolę Alicji Tabor wcieliła się Magdalena Cielecka, której na planie towarzyszył m.in. Marcin Dorociński. Według mojej oceny film nie oddał tego wyjątkowego, tajemniczego i lekko surrealistycznego klimatu książki. Twórcy polegli w walce o dobrą adaptację. I po raz kolejny po seansie można było wypowiedzieć jedno z ulubionych zdań Książkoholika: „książka była lepsza”.

A tę lepszą książkę w nowym wydaniu w twardej oprawie od Wydawnictwa Znak znajdziesz w tym miejscu.

Powiązane artykuły: