Cesarstwo rzymskie to nie tylko gladiatorzy, osławiony chwałą Juliusz Cezar, czy starzy filozofowie w togach przechadzający się uliczkami Italii. To także kolebka całej europejskiej kultury, miejsce narodzin sztuki, strategii wojennych oraz medycyny. Jak z małej osady powstała największa światowa potęga? Odpowiedzi na to pytanie szukałam w książce Chwała Rzymu Wydawnictwa Rebis.

Chwała Rzymu – książka dostępna jest na TaniaKsiazka.pl

Fot. A. Alimowska

Po co nam książki o historii?

Chwała Rzymu to tytuł wydawniczy, który swoją premierę obchodził pod koniec czerwca. Jednak chciałam wstrzymać się z recenzją do czasu wyjątkowej okazji, jaką były moje osobiste odwiedziny Wiecznego Miasta. Miejsca, w którym wszystko się zaczęło…

Autor na kartach swojej książki powraca do samych początków europejskiej cywilizacji – kolebki cesarstwa. Dzięki swoim wnikliwym badaniom i umiejętności uchwycenia esencji tego, co w historycznej narracji najważniejsze, zmyślnie przeprowadza nas przez karty historii jednego z najważniejszych miast w historii ludzkości – Rzymu.

Dlaczego najważniejszych? Ponieważ to właśnie antyczne miasta basenu Morza Śródziemnego położyły podwaliny pod cały znany nam świat. Zarówno w sferze kultury i obyczajów, jak i wierzeń, sztuki, kosmetologii, czy też praktyk wojennych, medycyny, wszelkich nauk.

Zrozumienie początków naszej cywilizacji rzuca zupełnie nowe światło na kulturę współczesną. Ponadto czasy imperialne Rzymu tak głęboko zakorzeniły się w naszym świecie, że bez ich znajomości nie będziemy w stanie wyłapać mnóstwa aluzji i odniesień w innych dziełach, też literackich. Czasami tak odległych, jakby się wydawało, jak w powieściach sci-fi. Recenzję jednej z nich znajdziecie tutaj.

Chwała Rzymu

Fot. M. Alimowski

Ave, Caesar, morituri te salutant!

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak powstało najpotężniejsze mocarstwo na świecie i co doprowadziło do jego kresu, mam dla Was tytuł idealny! Tytuł, który wygnał mnie dwa tysiące kilometrów od domu i kazał odczytywać historie umarłych.

Chwała Rzymu, bowiem o tej książce mowa, to między innymi pozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby uporządkować swoją dotychczasową wiedzę na temat antyku.

Starożytność od zawsze niesamowicie mnie pociągała i stanowiła jedną z najchętniej omawianych okresów historycznych w szkole. Niemniej jednak wciąż wielu elementom mojej wiedzy brakowało spoiwa, które złączyłoby wszystko w spójną opowieść.

Takim elementem była właśnie pozycja Anthony’ego Everitta, brytyjskiego pisarza, który postanowił wziąć na tapetę bogaty antyczny świat naszych przodków. Everitt ożywił ich i dał im głos. A ja z ogromną przyjemnością go wysłuchałam, podążając za nim aż na kraniec mapy.

Chwała Rzymu – jak tworzyło się imperium?

Niestety nie mamy obecnie wehikułów czasu, żeby móc na własnej skórze przekonać się jak żyli nasi przodkowie. Ale od czego mamy książki?

Chwale Rzymu poznamy najznamienitsze postaci, porywczość władców dorównującą olimpijskim bogom i przebiegłość starożytnych. Będziemy mogli, posiłkując się zarówno legendami, jak i zapisami historycznych kronik, zobaczyć jak Romulusowi udało się stworzyć od zera państwo, które stało się światową potęgą.

Jeśli jesteście ciekawi, jak małej osadzie udało się rozrosnąć do takich rozmiarów, jednocześnie zachowując wewnętrzną spójność, mimo różnic kulturowych — które później spowodowały rozłam i wojny domowe oraz ostatecznie doprowadziły do upadku – szczególnie rekomenduję Wam Chwałę Rzymu Wydawnictwa Rebis.

Dla mnie możliwość konfrontacji wiedzy zawartej w książce z ze zwierzaniem opisanych miejsc była niezapomniana. Książka była mi przewodnikiem, a narracja Everitta prowadziła mnie uliczkami, w których od ponad dwóch tysięcy lat podziwiać można pozostałości dawnego imperium. Aby jednak móc cofnąć się do przeszłości, nie potrzebujecie zabukowania lotu do Wiecznego Miasta. Niestety żaden samolot nie lata do przeszłości. Ale Czytelnicy dzięki książkom – już tak.

Chwała Rzymu to pozycja must have jeśli planujecie podróż do stolicy Włoch lub jeśli marzy Wam się podróż do przeszłości 🙂 A szukać możecie jej tutaj.

 

Ania ocenia:
  • 10/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
  • 10/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
  • 10/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
  • 10/10
    Jak oceniam aspekt wizualny wydania? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak powstało najpotężniejsze mocarstwo na świecie i jak doszło do jego kresu, mam dla Was tytuł idealny! Tytuł, który wygnał mnie dwa tysiące kilometrów od domu i kazał odczytywać historie umarłych.

Niestety nie mamy obecnie wehikułów czasu, żeby móc na własnej skórze przekonać się jak żyli nasi przodkowie. Ale od czego mamy książki?

Sending
User Review
10/10 (1 vote)