Słynny Chemik Stephenie Meyer właśnie pojawił się w polskich zapowiedziach. Ta książka to kolejna próba autorki Zmierzchu do wejścia na nowe, nieznane ścieżki literackie spoza wampirzego uniwersum. Jej Intruz został całkiem ciepło przyjęty przez fanów, chociaż z pewnością nie dorównał popularności sagi o wampirach. Co ciekawe pojawiło się nawet wiele głosów, że ta książka jest najlepsza w twórczości Meyer. Jak będzie z Chemikiem, a właściwie jak już jest? Anglojęzyczna premiera książki miała miejsce w listopadzie zeszłego roku. Polski debiut zapowiedziany jest na 11 kwietnia.

Zanim informacja o tym, że autorka Zmierzchu pisze kolejną powieść pojawiła się w mediach, fani szczerze liczyli na kontynuacje którejś z wcześniej serii Meyer. Nie kryli więc rozczarowania chociażby ci, którzy czekali na drugi tom Intruza. Pojawiły się nawet doniesienia, że być może Meyer powróci do kontynuacji Zmierzchu i wkrótce ukaże się 5-ty tom. Tymczasem pisarka zaskoczyła wszystkich. Napisała książkę z gatunku spy thriller (?), przy okazji uświadamiając wielu czytelnikom, że taki gatunek w ogóle istnieje.

Chemik Stephenie Meyer, czyli thriller z wątkami paranormalnymi.

Chemik to nie tylko pierwsza książka autorki z gatunku thrillera szpiegowskiego, ale także pierwszy tytuł w jej dorobku skierowany do dorosłych czytelników. Bohaterką Chemika jest Alex. Chociaż tak naprawdę nie wiemy, czy jest to jej prawdziwe imię. Wszystkie informacje, które budują jej codzienne życie, łącznie z jej imieniem, są ściśle tajne. Kobieta pracuje dla tajnej agencji rządowej, która słowo “tajemnica” i “tortury” traktuje bardzo poważnie. Nagle jej stosunkowo stabilne, choć wątpliwe moralnie życie zaczyna diametralnie się zmieniać. Zaczynają ginąć ludzie, ktoś chce się jej pozbyć i wraz z nią zabrać do grobu niewygodne informacje, które posiada.

Alex udaje się uciec, jednak po latach ktoś z agencji trafia na jej ślad. Kobieta otrzymuje zlecenie mając nadzieję, że kiedy je wykona, nie będzie musiała już dłużej się ukrywać. Jej zadaniem jest porwanie człowieka, który jest podejrzewany o zamiar wywołania międzynarodowej epidemii. Jednak w miarę, jak Alex zaczyna angażować się w tę sprawę, pojawia się coraz więcej wątpliwości. Przestaję orientować się w tym, co jest jeszcze prawdą, a co już nie. Jakby tego było mało, pojawiają się uczucia do mężczyzny, który być może wpędza ją w pułapkę. Czy Alex uda się wyjść z tego z życiem? Wbrew pozorom kobieta ma większe szanse, niż mogłoby się wydawać, posiada niezwykłe umiejętności, niedostępne dla innych.

Damy szansę Meyer?

Czy nowa książka Meyer spodoba się polskim czytelnikom? Na razie zagraniczne opinie są umiarkowane, od bardzo entuzjastycznych, po raczej krytyczne. Ci, którzy chwalą Chemika mówią, że książka jest zupełnie inna, niż dotychczasowe tytuły Meyer, bardziej podobna do klimatu Intruza niż Zmierzchu. Ponadto podobno pojawiają się w niej bardzo zabawne sytuacje. Przeciwnicy z kolei mówią, że książka jest raczej “płaska” i w pewnych działaniach bohaterów brakuje konsekwencji. Jak jest naprawdę, musicie jak zwykle ocenić sami.

Ostatnio Meyer była aktywna w sprawie zupełnie innej powieści. Informacje o tym, znajdziecie tutaj: ANNA WE KRWI NA EKRANACH DZIĘKI STEPHENIE MEYER.