CBOS - nowy sondaż czytelnictwa Nowy sondaż czytelnictwa

Między 16 a 26 sierpnia 2021 roku Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) przeprowadziło badanie pt. Aktualne problemy i wydarzenia, w rezultacie którego opublikowano m.in. komunikat Polacy i książki, przedstawiający wyniki dotyczące czytelnictwa. W ankiecie wzięło udział 1167 pełnoletnich osób wylosowanych z rejestru PESEL. Ich odpowiedzi na zadane pytania ujawniły obraz naszego społeczeństwa w kontekście relacji z literaturą. Jakie prawdy na nasz temat odkrył nowy sondaż czytelnictwa? Część wyników znajdziesz poniżej.

Nowy sondaż czytelnictwa

CBOS – nowy sondaż czytelnictwa

Nowy sondaż czytelnictwa przedstawia obraz nawyków czytelniczych Polaków z ostatnich dwunastu miesięcy. Wynika z niego, że ponad połowa z nas lubi czytać książki. Taka odpowiedź zaznaczyło 62% osób biorących udział z w ankiecie. I może nie jest to satysfakcjonujący wynik, ale warto zaznaczyć, że to o 1% więcej niż np. w roku 2011. Po drugiej stronie miłośników czytania sytuuje się grupa 30% badanych, którzy w ostatnim roku nie sięgnęli po ani jedną książkę! 

Od czego zależy, czy ktoś chętnie sięga po literaturę? Jak się okazuje – ważnym czynnikiem wpływającym na pasję do literatury jest płeć. W komunikacie Polacy i książki znajdziemy informacje, z których wynika, że to kobiety czytają więcej ( 72% badanych pań) niż mężczyźni (50% ankietowanych panów). Czy na chęć do czytania wpływa miejsce zamieszkania? Jak pokazuje sondaż – aż 68% mieszkańców miast lubi czytać książki, natomiast niewiele mniej, bo 50% mieszkańców wsi wyraziło swoje umiłowanie do tej formy spędzania czasu. Warto wspomnieć, że 28% ankietowanych pochodzących z miast w ogóle nie przepada za lekturą, a na wsiach podobne ustosunkowanie do dzieł literackich przejawia aż 49% pytanych. Tu pojawia się również informacja na temat ludzi, którzy żyją w największych aglomeracjach miejskich – aż 78% z nich docenia książki jako formę rozrywki, i tylko 18% może się bez nich obejść.

Nie tylko płeć i miejsce zamieszkania determinują pociąg do książek. Jak można sie domyślić, duży wpływ ma na to również wykształcenie. Najchętniej czytają osoby z wykształceniem wyższym (86%) i średnim (70%). I tylko po 37% badanych Polaków z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym spędza czas z  ten sposób.

Ile czytają Polacy?

To, co nas – książkoholików – jest niepojęte, to liczba 28% ankietowanych, którzy przyznają się do tego, że w ciągu roku nie mieli w ręku ani jednej książki. Jednak z drugiej strony cieszy 4% spadek tych niezainteresowanych w porównaniu do roku 2007, kiedy to aż 32% ankietowanych zapomniało o istnieniu dzieł literackich. Co ciekawe, w ciągu roku:

  • 7%  – przeczytało jeden utwór,
  • 15% – dwie lub trzy książki,
  • 13% – od sześciu do dziesięciu książek,
  • 10% –  do dwudziestu książek,
  • 9% –  ponad 20 książek .

Ciekawa jestem, do której grupy Ty należysz. 😉

Co czytają Polacy?

Gdyby poproszono Cię o wymienienie pięciu rodzajów literatury, którą czytasz najchętniej, jakie gatunki by to były? Badani, którzy wzięli udział w nowym sondażu czytelnictwa CBOS odpowiedzieli następująco:

  • 25% – kryminał i sensacja,
  • 24% – książki historyczne,
  • 22% – książki przygodowe i podróżnicze,
  • 20% – biografie, dzienniki, pamiętniki, wspomnienia, listy,
  • 18% – romanse i literatura obyczajowa.

Ebook czy książka papierowa?

Mimo tego, że żyjemy w świecie, w którym trudno nam się rozstać z urządzeniami elektronicznymi, to jednak mimo wszystko nadal chętniej wybieramy tradycyjną książkę – papierową. Aż 65% ankietowanych wybrało te formę. Ebooki cieszą się zainteresowaniem 7% Polaków, a audiobooki lubi słuchać 3% z nas. Jak się można domyślać, po alternatywne nośniki treści sięgają głównie młodsi czytelnicy:

  • 20% – osoby w wieku 18-24 lata
  • 13% – osoby w wieku 25-34 lata

Wśród starszych badanych, tylko 1% przyznał się do tego, że korzysta z ebooków. A Ty którą formę wolisz? 

Czytaj także: