Biblioteka Harukiego Murakamiego

Haruki Murakami to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych japońskich pisarzy, którego twórczość rozpoznają czytelnicy na całym świecie. Jednocześnie to jeden z bardziej tajemniczych i powściągliwych autorów. Rzadko udziela wywiadów, niewiele mówi o sobie. Jeśli już, to robi to głównie w kontekście swojej twórczości i literatury w ogóle. Nie przeszkadza to jednak mu w odnoszeniu sukcesów, a jego powieści doceniane są nie tylko przez odbiorców, ale także krytyków. Nic więc dziwnego, że w końcu w rodzinnym kraju autora powstanie biblioteka Harukiego Murakamiego. Trudno bowiem wyobrazić sobie bardziej odpowiednie nazwisko, sygnujące taką placówkę.

Biblioteka Harukiego Murakamiego

Fot.©Kengo Kuma & Associates

Biblioteka Harukiego Murakamiego – jak będzie wyglądać?

Projekt biblioteki pokazał japoński architekt Kengo Kuma, który jest odpowiedzialny za to przedsięwzięcie. Obiekt powstanie na kampusie Uniwersytetu Waseda w Tokio i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie otwarty już w 2021 roku. A znając mobilizację i tempo pracy Japończyków, nie mam wątpliwości, że to bardzo prawdopodobny termin! Ponadto instytucja nie wymaga budowy nowej hali. Na potrzeby biblioteki zostanie zaadaptowany jeden z istniejących już budynków Uniwersytetu Waseda.

Biblioteka Harukiego Murakamiego

Fot. ©Kengo Kuma & Associates

Warto tutaj jednak wspomnieć, że biblioteka Harukiego Murakamiego to nieoficjalna nazwa, związana z pewnym faktem. Otóż odwiedzający znajdą w niej osobiste archiwum pisarza, które ten przekazał uniwersytetowi. W związku z tym nawet władze uczelni nazywają obiekt nazwiskiem japońskiego pisarza, chociaż sam budynek nosić będzie nazwę Międzynarodowego Domu Literatury Waseda. Materiały, przekazane przez Murakamiego obejmują manuskrypty książek, korespondencję z innymi autorami i zagraniczne edycje wszystkich jego dzieł. Poza tym wśród darowizny znalazła się także ogromna kolekcja płyt winylowych pisarza.

Kengo Kuma, autor projektu, tak oto mówi o najnowszym przedsięwzięciu:

Ponieważ pan Murakami wciąż żyje i ma się dobrze, jego intencją było, żeby ta placówka nie przypominała muzeum poświęconego zmarłemu, lecz tętniącą życiem bibliotekę, do której dostęp mają studenci i wszyscy inni ludzie, wliczając samego pana Murakamiego. Ta biblioteka będzie idealnym miejscem dla dzieł pana Murakamiego. Wierzę, że posiadanie takiej pełnej energii biblioteki będzie stymulujące dla studentów. To może być miejsce, w którym studenci nie tylko zapoznają się z literackim światem Harukiego Murakamiego, ale także będą zastanawiać się nad przyszłością literatury, a może nawet świata.

Biblioteka

Fot.©Kengo Kuma & Associates

Jeśli jesteście zainteresowani twórczością pisarza, koniecznie zajrzyjcie tutaj. Dajcie też znać, co sądzicie o takich inicjatywach!