ArtykułyPodręczniki

Bezpłatne podręczniki, czyli co warto wiedzieć o darmowym podręczniku do klasy 1

Bezpłatne podręczniki, czyli co warto wiedzieć o darmowym podręczniku do klasy 1

Wraz z wejściem w życie ustawy “podręcznikowej”, wreszcie rodzice i ich portfele mogą odetchnąć z ulgą. W związku z tym, iż zapisy w ustawie będą wprowadzane sukcesywnie (począwszy od roku szkolnego 2014/2015, prawdopodobnie aż do 2017 roku), w bieżącym roku na zmiany załapią się tylko Ci, których dzieci właśnie zaczynają edukację w 1 klasie szkoły podstawowej.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem w roku szkolnym 2014/2015 uczniom klasy 1 szkoły podstawowej będą przyznane bezpłatne podręczniki. Docelowo w 2017 roku podręczniki dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz gimnazjów mają być darmowe. Podręczniki będą własnością szkół i mają być przekazywane kolejnym rocznikom uczniów.

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, iż bezpłatny podręcznik dla pierwszoklasistów będzie miał cztery części i będzie dotyczył edukacji z zakresu polonistycznego, matematycznego, przyrodniczego i społecznego.

Dodatkowo w 2014 roku na każdego ucznia pierwszej klasy przypadnie dotacja w wysokości 25 zł na przeznaczona na zakup podręcznika do języka obcego oraz 50 zł na zakup materiałów ćwiczeniowych.

Warto wiedzieć też, iż religia nie zalicza się do zajęć obowiązkowych, dlatego na podręczniki do tego przedmiotu państwo nie wyłoży pieniędzy, rodzice będą musieli zapłacić za nie własnej kieszeni. Kup podręcznik: Religia do klasy 1 >

Skarb państwa na zakup darmowych podręczników szkolnych i materiałów edukacyjnych ma przeznaczyć w 2014 roku 66 mln złotych (środki zostaną zgromadzone m.in. z programu „Wyprawka szkolna”), w 2015 będzie to kwota zbliżona do 300 mln zł, w kolejnym roku państwo prognozuje wydać na akcję “Darmowe podręczniki” blisko 320 mln zł, a w 2017 w przybliżeniu aż 360 mln zł.

Jeśli szukasz tanich podręczników szkolnych, sprawdź podręcznikową ofertę TaniaKsiazka.pl.