Bestsellery dekady w USA

Bestsellery dekady w USA są już znane, a ich lista obiegła właśnie świat. Chodzi tu o 10 największych książkowych hitów, które zrobiły furorę wśród czytelników w Stanach Zjednoczonych. Badania przeprowadziła firma NPD Group, która zebrała wyniki sprzedaży książek w USA z minionych 10 lat. Jesteście ciekawi, jacy pisarze oraz tytuły znalazły się w tym rankingu? W związku z tym koniecznie  czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej!

Bestsellery dekady w USA

Bestsellery dekady w USA – kilka słów o czytelnictwie w Stanach Zjednoczonych

Przede wszystkim należy tutaj wspomnieć, że jak podaje agencja NPD Group, w ciągu tych 10 lat trendy w czytelnictwie nieco się zmieniły. Ponieważ w drugiej połowie dekady większym zainteresowaniem zaczęła cieszyć się szeroko pojęta literatura faktu. Tym samym chodzi tu m.in. o książki kucharskie, poradniki czy publikacje polityczne. W 2010 roku aż 80% najlepiej sprzedających się tytułów pochodziło z gatunku beletrystyki. Natomiast w 2019 roku liczba sprzedaży takich pozycji spadała aż do 32%. Poza tym wzrost notuje również poezja. Ten trend przypisuje się instapoetom i instapoetkom, którzy publikują własne tomiki.

Ponadto w ciągu minionych lat w USA sprzedano ogółem 6,5 miliarda książek drukowanych. Przy takiej liczbie e-booki wypadają naprawdę blado, ponieważ to „jedynie” 1,8 miliarda. Chociaż wraz z postępem cywilizacyjnym i technologicznym spodziewano się, że to właśnie elektroniczne książki będą cieszyły się coraz większym zainteresowaniem. Trend ten jednak się nie sprawdził. Natomiast zauważalnie wzrosło zainteresowanie audiobookami.

Bestsellery dekady w USA – lista 10 największych bestsellerów dekady

1. E.L. James Pięćdziesiąt twarzy Greya – 15,2 mln egz.,
2. E.L. James Ciemniejsza strona Greya – 10,4 mln egz.,
3. E.L. James Nowe oblicze Greya – 9,3 mln egz.,
4. Suzanne Collins Igrzyska śmierci – 8,7 mln egz.,
5. Kathryn Stockett Służące – 8,7 mln egz.,
6. Paula Hawkins Dziewczyna z pociągu – 8,2 mln egz.,
7. Gillian Flynn Zaginiona dziewczyna – 8,1 mln egz.,
8. John Green Gwiazd naszych wina – 8 mln egz.,
9. Stieg Larsson Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet – 7,9 mln egz.,
10. Veronica Roth Niezgodna – 6,6 mln egz.

Co powiecie o takim zestawieniu? Czytaliście którąś z wymienionych pozycji? Koniecznie podzielcie się z nami Waszymi opiniami!