Bestsellerowa książka dla dzieci

Bestsellerowa książka dla dzieci Pax, napisana przez Sarę Pennypacker, trafiła na sam szczyt listy The New York Timesa i listy bestsellerów Amazona i była nominowana do wielu prestiżowych nagród. O jej ekranizację walczyły ze sobą trzy firmy: StudioCanal and Anonymous Content i SKE. Ostatecznie to ta ostatnia zdobyła prawa do adaptacji książki. Jak informuje Deadline do współpracy przy produkcji został zaangażowany pisarz John Fusco, odpowiedzialny za scenariusz do filmu Chata.

Bestsellerowa książka dla dzieci porównywana do Małego Księcia 

Pax to książka niejednokrotnie porównywana do Małego Księcia, Antoine’a de Saint Exupery’ego, ze względu na „głębię”, ukrytą za działaniami i sylwetkami głównych bohaterów. Jednak książka jest przede wszystkim wzruszającą opowieścią o wielkiej przyjaźni między małym chłopcem i jego listem. Przyjaciół rozdziela wybuch wojny, a oni uparcie dążą do tego, aby się odnaleźć. W książce są poruszane ważne i trudne tematy, takie jak miłość, przyjaźń, potrzeba ochrony tych, których się kocha, ale także tego, czym jest wojna, a także, jaką cenę wszyscy za nią płacimy.

Pax to po łacińsku “pokój”

“Ponieważ jestem dokładnie w miejscu, w którym powinienem być i robię dokładnie takie rzeczy, które powinien robić i to jest właśnie pokój”

Lis

źródło: Pinterest

Bohaterem książki jest 12-letni chłopiec, którego ojciec wyrusza na wojnę. Dziecko trafia pod opiekę dziadka, jednak w międzyczasie zostaje rozdzielone ze swoim wielkim przyjacielem, listem o imieniu Pax. Zwierzę zostaje wypuszczone do lasu, mimo, iż chłopiec je udomowił. Teraz poznajemy punkt widzenia chłopca i lista, oboje dążą do tego, aby ponownie się odnaleźć. Spojrzenie na świat, wojnę i otaczający ich świat jest odmienne, ale z każdego płyną niezwykle cenne przemyślenia.

Jak zauważa Katherine Rundel z New York Timesa, ta książka opowiada także o wielkiej potrzebie i znaczeniu posiadania zwierząt przez dzieci. To niezwykle ważne, aby najmłodsi doświadczyli tych niezwykłych uczuć, jakie towarzyszą posiadaniu własnego zwierzęcia, potrzebie opieki nad nim, odpowiedzialnością za żywą istotę, poczucia, że ta istotna należy do nich i muszą się o nią troszczyć.

Bestsellerowa książka dla dzieci z trudnymi tematami w tle 

“Ta wojna, która się zbliża – jesteś pewien, że wyrządzi krzywdę absolutnie wszystkim, nawet najmłodszym?
– Tak Pax, ta wojna zniszczy wszystko.”

Książka powstała po tym, jak autorka zobaczyła wstrząsające raporty dotyczące liczby rannych i osieroconych dzieci podczas wojen na całym świecie. I właśnie taki był cel napisania tej książki: pokazania okrucieństwa wojny widzianej oczami dziecka w tym przypadku dziecka i zwierzęcia. Jednak nie jest to tylko i wyłącznie książka o smutnych rzeczach, ale także o tych pięknych i najcenniejszych, o tym, co w życiu człowieka jest najważniejsze: przyjaźń, miłość, bliskość, lojalność, przywiązanie, troska, o tych których kochamy.

Ze względu na trudne tematy, książka jest polecana dzieciom powyżej 9 roku życia.

Prawa do ekranizacji Paxa SKE uzyskało już ponad rok temu, jednak pracę nad produkcją jak dotąd nie ruszyły. Zaangażowanie Johna Fusco świadczy o tym, że zapewne wkrótce to się zmieni.

Czy chcielibyście obejrzeć ekranizację tej książki? Czy Wasze dzieci znają już Paxa?