Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza Adama Kaya dostępny w TaniaKsiążka.pl

Cofnijmy się na chwilę do czasów dzieciństwa. Pamiętacie pierwsze zastrzyki albo pobieranie krwi i pielęgniarkę, która obiecuje: nie będzie bolało, to jak ukłucie komara? Ja pamiętam dobrze. Pamiętam też, że to nie była prawda. Bolało. Nadal boli za każdym razem. Ta scenka przyszła mi na myśl, gdy zobaczyłam tytuł książki Adama Kaya – Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza. Podejrzewam, że ta książka momentami naprawdę zaboli.

Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza – zapowiedź

Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza Adama Kaya

źródło: materiały prasowe

Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza jest autentycznym pamiętnikiem Adama Kaya. Od pierwszych dni swojej pracy jako stażysta zaczyna prowadzić dziennik. Opisuje w nim lekarską codzienność. Adam Kay pracował na oddziale ginekologicznym, położniczym i chirurgicznym. Książkę od 6 czerwca można kupić w Polsce.

Młody lekarz pisał ten pamiętnik w latach 2005-2010. Swoje zapiski postanowił wydać, przy okazji sporu ministra zdrowia Jeremiego Hunta ze stażystami, walczącymi o podwyżki i poprawienie warunków pracy. Rząd brytyjski próbował przeforsować pogląd, że młodzi lekarze są po prostu chciwi i podwyżki im się nie należą. Jak to znajomo brzmi, prawda? 😉 Upublicznienie pamiętnika miało zadziałać na korzyść stażystów. Czy zadziałało? Na pewno w jakimś stopniu tak, jednocześnie pokazało brytyjską służbę zdrowia w nie najlepszym świetle.

Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza – zabawny i przerażający

Pamiętnik został opublikowany w 2017 w Wielkiej Brytanii i wywołał poruszenie. To książka o niekończących się dyżurach, o życiu stażysty na oddziale i poza nim. Zapiski są na zmianę zabawne, przerażające i wzruszające. Obrazują czarną komedię brytyjskiej szpitalnej rzeczywistości.

Adam Kay pisze o lekarzach, którzy nie rozumieją i ignorują ból pacjentów, bo często są przemęczeni. O niedoinwestowanej służbie zdrowia. Pisze o pacjentach i ich cierpieniu.

Książkę do tej pory przetłumaczono już na 19 języków.

Adam Kay obecnie pracuje jako komik i scenarzysta. Zrezygnował z pracy lekarza, z powodu jednego zdarzenia, które wyjątkowo nim wstrząsnęło. Opisuje je na końcu swojego pamiętnika.

W Polsce już zaczyna się zestawiać Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza z książką Mali Bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy Pawła Reszki, której druga cześć wyszła niedawno: Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy. Tematycznie na pewno, w jakimś stopniu są podobne, ale w Będzie bolało możemy się też spodziewać opisu wielu zabawnych sytuacji, nie tylko tych pokazujących ciemną stronę pracy lekarzy.

Jesteście ciekawi tej książki? Jak myślicie, czy takie książki o demaskującym charakterze są potrzebne? Podzielcie się swoimi opiniami.

>> Książkę Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza możecie znaleźć m.in. w Księgarni TaniaKsiążka.pl <<