Zdaje się, że Alfred Hitchcock to postać tak kultowa, iż słyszał o nim niemal każdy. Niejeden miłośnik kina może z pewnością odpowiedzieć, że postać reżysera jest mu dobrze znana, a jego dzieła potrafi wyrecytować z pamięci jednym tchem. Jednak kim tak naprawdę był ten najsłynniejszy, dwudziestowieczny reżyser filmowy? Peter Ackroyd stworzył niezwykłą biografię Hitchcocka, która ukazuje mroczną prawdę stojącą za twórczością Alfreda.

Alfred Hitchcock – prawdziwa historia

Jak wielu sławnych i docenianych artystów i twórców, Alfred Hitchcock był nieco dziwnym dzieckiem. Samotny tłuścioch, który żył w izolacji od rówieśników. Karmił się żarliwymi trwogami i ogromnymi ambicjami, a ponieważ wyobraźnia nie dawała zamknąć się w czterech ścianach rodzinnego domu, planował dalekie podróże po Europie. Wszystko to skrupulatnie rozpisywał według kolejowych rozkładów jazdy. Należy więc zadać sobie istotne pytanie: jak to się stało, że ten płochliwy i nieśmiały malec stał się najsłynniejszym i najbardziej cenionym reżyserem filmowym na świecie?

Warto tutaj wspomnieć, że kiedy Hitchcock dorastał, zaczął bardzo dbać o to, jak przedstawiają go media i prasa. Nie wahał się więc kolorować swoich historii z dzieciństwa. Skutecznie je rozbudowywał i przedstawiał tylko te opowieści, które były radosne i przyjemne dla ucha. Spychał zaś w kąt opowieści smutne i przygnębiające. Jednak autorowi biografii, Peterowi Ackroydowi, udało się sięgnąć głębiej. Dzięki temu czytelnik ma okazję poznać prawdziwe oblicze reżysera, który nawet w szczycie wesołości, pozostawał w głębi ducha ponury. „The GUARDIAN” tak oto komentuje ową publikację:

Ta niesłychanie przenikliwa biografia odsłania przed nami mechanizmy psychologiczne, które sterowały mistrzem filmów grozy.

Biografię znajdziecie tutaj. Przekonajcie się sami, jakim człowiekiem tak naprawdę był Alfred Hitchcock.