Adaptacje książek Stanisława Lema - zestawienie

Czy wiecie, że na podstawie prozy Stanisława Lema powstały dziesiątki produkcji filmowych? Lem, 14 lat po śmierci, nadal jest jednym z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy, a w złotym okresie swojej popularności był najchętniej czytanym nieanglojęzycznym autorem science fiction. Adaptacje książek Stanisława Lema to produkcje lepsze i słabsze, produkcje polskie i filmy, które powstały w innych zakątkach świata. Wybrałam pięć najciekawszych.

Adaptacje książek Stanisława Lema - sprawdź książki pisarza w TaniaKsiazka.pl

Adaptacje książek Stanisława Lema

Podobno pisarz nie przepadał za adaptacjami swoich książek, ale jedną cenił szczególnie i od niej dziś zacznę.

Adaptacje książek Stanisława Lema - Przekładaniec, plakat filmu

Przekładaniec z 1968 roku, reż. Andrzej Wajda

Film powstał na podstawie scenariusza Czy pan istnieje, Mr Johns? napisanego przez Stanisława Lema, który później został opublikowany w książkach: Bezsenność i Przekładaniec.

Akcja ma miejsce w roku 2000. Transplantacja jest bardzo rozwiniętą dziedziną medycyny, zatem ludzie często się jej poddają, a operacje są przeprowadzane w szerokim zakresie. Ryszard Fox (w tej roli Bogumił Kobiela), znany kierowca rajdowy bierze udział w wyścigach razem ze swoim bratem, który jest jego pilotem. Obaj ulegają wypadkowi i obaj zostają przewiezieni do kliniki. Przeżywa tylko Ryszard i to dzięki licznym przeszczepom od dawców, w także zmarłego brata. Operacja była tak rozległa, przeszczepów dokonano tak wiele, że Ryszard Fox korzysta praktycznie z całkiem nowej powłoki cielesnej, zatem jaki jest jego status ontologiczny? Jeszcze istnieje, czy już nie?

***

Adaptacje książek Stanisława Lema - Solaris, plakat filmu

Solaris z 1972 reż. Andriej Tarkowski

Mimo tego, że luźna adaptacja Solaris w reżyserii Targowskiego nie przypadła do gustu Lemowi, to nie można jej zarzucić, że jest nieudana. Film był nominowany do Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes i zdobył Grand Prize of the Jury i nagrodę FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych).

Tarkowski skupił się na psychologicznym aspekcie historii i jednocześnie ostrzega przed technologiczną dehumanizacją świata.

***

Solaris - plakat filmu

Solaris z 2002 roku, reż. Steven Soderbergh

George Clooney wciela się w tutaj w rolę psychologa Chrisa Kelvina. Ma sprawdzić, co się dzieje na stacji badawczej, która straciła kontakt z Ziemią. Gdy dociera na Prometeusza zawieszonego nad tajemniczą planetą Solaris, okazuje się, że dowódca, i zarazem jego przyjaciel, nie żyje, a załoganci zachowują się tak, jakby byli chorzy psychicznie.

Soderbergh, podobnie jak Tarkowski, skupia się na psychologicznych aspektach historii.

***

Test pilota Pirxa - plakat filmu

Test pilota Pirxa z 1978, reż. Marek Piestrak

Podstawą scenariusza do tego filmu było opowiadanie Rozprawa z Opowieści o pilocie Pirxie

Statek kosmiczny Goliath pod dowództwem Pirxa wyrusza na pionierski lot testowy. Jednym z członków załogi jest zaawansowany technologicznie android. Żeby test był wiarygodny, nawet dowódca nie wie, który z jego ludzi to robot. Początkowo lot przebiega spokojnie, ale w okolicy Saturna pojawiają się problemy.

Opowieści o polocie Pirxie - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Jakiś czas temu w księgarniach pojawiło się nowe wydanie Opowieści o polocie Pirxie. Książkę znajdziecie tutaj.

***

Kongres - plakat filmu

Kongres z 2013, reż. Ari Folman

Film Folmana czerpie z Kongresu futurologicznego  Stanisława Lema. Robin Wright gra tutaj samą siebie. Żeby mieć więcej czasu dla rodziny i dzieci, przystaje na propozycję hollywoodzkiego studia. Aktorka zostaje cyfrowo zeskanowana i od tej pory we wszystkie role będzie wcielać się wirtualna kopia Wright.

Jeżeli chcecie lepiej poznać jego stworzone przez Lema historie, to zajrzyjcie w to miejsce. Które z adaptacji książek Stanisława Lema lubicie najbardziej? 

Powiązane artykuły: