Pójście do przedszkola, to dla dziecka, zwłaszcza takiego, które nie chodziło wcześniej do żłobka, krok milowy. Pierwszy raz będzie stale przebywać w dużej grupie rówieśników i z dala od rodziców, dziadków, niani — osób, które dobrze zna i którym ufa. Pojawią się sytuacje konfliktowe związane z interakcjami z innymi dziećmi, nowe zasady, których przestrzegania trzeba się nauczyć oraz tęsknota, z którą dziecko będzie musiało sobie poradzić.

6 książek pomocnych w adaptacji do przedszkola

6 książek pomocnych w adaptacji do przedszkola

Zanim dziecko pierwszy raz pójdzie do przedszkola, warto sięgnąć po książki, które pomogą mu oswoić się z nową sytuacją. Przygotowałam Wam zestawienie książek pomocnych w adaptacji do przedszkola. To książki do czytania dzieciom oraz takie, które są skierowane do rodziców.

Adaptacja do przedszkola — książki dla dzieci:

Adaptacja przedszkolaka — książki dla rodziców:

Adaptacja do przedszkola — książki dla dzieci


Pora do przedszkola Anna Sójka

Pora do przedszkola Anna Sójka

Ta książeczka towarzyszyła nam w czasie oswajania przedszkola. To zestaw opowiadań, z których każde poświęcone jest jednemu przedszkolakowi.

Pora do przedszkola skupia się bardziej na aspekcie emocjonalnym. To historie, które mają wzmacniać odpowiednie postawy i pokazywać rozwiązania. O jakich problemach pisze autorka? O takich, z którymi przedszkolaki mierzą się codziennie. Zatem dzieciaki przeczytają m.in. o niechęci do dzielenia się zabawkami i też o marudzeniu podczas porannego szykowania się do wyjścia.

Książkę Pora do przedszkola możecie znaleźć w tym miejscu.


Rok w przedszkolu, Przemysław Liput

Rok w przedszkolu Przemysław Liput

Rok w przedszkolu to pictuirebook. Dzieci przyglądają się bohaterom i przedstawionym sytuacjom i obserwują, jak zmienia się życie i obowiązki przedszkolaków w ciągu roku. Ta książka oswaja z przedszkolem oraz inspiruje dziecko do opowiadania, tworzenia historii na podstawie ilustracji.

Książkę Rok w przedszkolu możecie znaleźć w tym miejscu.


Kicia Kocia w przedszkolu - ta książeczka ułatwi adaptację

Kicia Kocia w przedszkolu Anita Głowińska

Jeżeli wasz przyszły przedszkolak zna i lubi serię książeczek Anity Głowińsiej o Kici Koci, to ta sympatyczna bohaterka może zostać jego przedszkolną przewodniczką. Wraz z nią mały czytelnik przeżyje typowy dzień przedszkolaka: pobudka, szatnia, pożegnanie z rodzicem itd. Dzięki temu przyszły przedszkolak będzie wiedział mniej więcej, czego po przedszkolu może się spodziewać. Z kolei ta wiedza pomoże mu oswoić się z nową sytuacją.

Książkę Anity Głowińskiej: Kicia Kocia w przedszkolu możecie znaleźć tutaj.


6 książek pomocnych w adaptacji do przedszkola: Pierwszy dzień w przedszkolu

Pierwszy dzień w przedszkolu Chiara Piroddi (seria: Z poradnika smyka)

Ta książka skupia się na emocjach, które towarzyszą dziecku idącemu pierwszy raz do przedszkola. Głównym bohaterem jest przedszkolak — Julek, z którym dzieciaki łatwo mogą się utożsamić. To właśnie on staje się przewodnikiem po emocjach i zdradza proste sposoby na to, w jaki sposób można się z nimi uporać.

Autorka książki jest psycholożką i obok dzieci skupia się też na rodzicach, więc na końcu książki też znajdziecie garść fachowych porad.

Po Pierwszy dzień w przedszkolu zajrzyjcie tutaj.

Adaptacja przedszkolaka — książki dla rodziców

I tak pierwszym dniem w przedszkolu płynnie przechodzimy do poradników napisanych z myślą o rodzicach przedszkolaków. Dla nas adaptacja też bywa trudna, a widok zapłakanego dziecka, które nie chce zostać w przedszkolu, rozdziera serce na kawałki.


Akcja adaptacja. Jak pomóc sobie i dziecku w zaprzyjaźnieniu się z przedszkolem - poradnik dla rodziców

Akcja adaptacja. Jak pomóc sobie i dziecku w zaprzyjaźnieniu się z przedszkolem Agnieszka Stein

Ta książka pomoże wam nie tylko przygotować dziecko do przedszkola, ale też przygotować siebie na to, co z tym pójściem do przedszkola będzie się wiązać. Autorka, psycholożka, uświadamia rodzica, z jakimi problemami i z jakimi emocjami będzie mierzyć się dziecko. To też podpowiedzi dotyczące tego, w jaki sposób możemy wesprzeć dziecko.

Poradnik Agnieszki Stein możecie znaleźć tutaj.


Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start

Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start. Edukacja i rozwój zgodne z naturalnymi potrzebami przedszkolaka, Mikołaj Marcela i Anita Janeczek-Romanowska

Jak wspierać dziecko na pierwszym etapie edukacji? Gdzie powinna być granica między czasem poświęcanym edukacji a tym poświęcanym zabawie? W poradniku znajdziecie też odpowiedzi na te i jeszcze więcej zagadnień.

Poradnik Jak zapewnić najlepszy start swojemu dziecku znajdziecie tutaj.

 

W TaniaKsiazka.pl właśnie trwa Akcja edukacja, zatem odsyłam was tutaj po jeszcze więcej książek, które mogą pomóc w adaptacji do przedszkola.

Aneta Świderska