Już 19 października swoją premierę będzie miał film 53 wojny Ewy Bukowskiej, polskiej aktorki filmowej i teatralnej. Inspiracją do jego powstania była autobiograficzna książka Miłość z kamienia Grażyny Jagielskiej, żony Wojciecha Jagielskiego, korespondenta wojennego.

53 wojny. Film inspirowany książką

53 wojny. Film inspirowany książką Miłość z kamieniaBohaterami filmu 53 wojny Ewy Bukowskiej są Anka i Witek. To bardzo zakochane małżeństwo. Tylko on większość czasu spędza na wojnie, bo jest korespondentem wojennym. Mężczyznę napędza potrzeba relacjonowania wojennej rzeczywistości. Tymczasem Anka cały czas czeka na jego powrót do domu. Jest tak pogrążona w niepokoju o życie Witka, że nie potrafi normalnie funkcjonować.

W głównych rolach zobaczymy Magdalenę Popławską i Michała Żurawskiego. Popławska została laureatką nagrody za główną rolę kobiecą w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych. Film został też wyróżniony Nagrodą Jury Młodzieżowego dla filmu pełnometrażowego.

Miłość z kamienia – emocjonalna autobiografia

Niedawno ukazało się nowe wydanie książki Miłość z kamienia Grażyny Jagielskiej. To poruszający reportaż z wnętrza kobiecego świata.

Mąż autorki, Wojciech Jagielski, to jeden z najlepszych korespondentów wojennych. Był ciągle w drodze, ciągle na wojnie, ciągle w niebezpieczeństwie.

Z kolei Grażyna każdego dnia spodziewała się tego, że otrzyma wiadomość o jego śmierci i coraz bardziej pogrążała się w obsesjach. Te 53 wojny, które razem przeżyli, odbiły się na jej psychice. U pisarki zdiagnozowano zespół stresu bojowego, więc musiała leczyć się w klinice.

Miłość z kamienia jest jedną z najlepszych i najbardziej poruszających opowieści o stopniowym pogrążaniu się w chorobie psychicznej i o procesie zdrowienia.

Wojciech Jagielski jest jednym z najlepszych korespondentów wojennych. Jego żona opisała to, jaką cenę za dokumentowanie wojennych wydarzeń płaci rodzina dziennikarza. To bardzo emocjonalna opowieść, zatem podejrzewam, że możemy się spodziewać niezwykłego i wstrząsającego filmu. Jak zawsze zachęcam Was to tego, żebyście sięgnęli po książkę, zanim wybierzecie się do kina.

Jeżeli jeszcze jej nie znacie, to książkę Miłość z kamienia znajdziecie tutaj. Inne książki Grażyny Jagielskiej są w tym miejscu.

Wolicie przeczytać książkę, zanim obejrzycie jej ekranizację?