eriale Netfliksa na podstawie książek

Wiedzieliście, że twórcy serialów Netflixa często czerpią inspiracje z literatury? Bestsellerowy tytuł to nierzadko gwarancja sukcesu kolejnych produkcji. Jeśli szukacie czegoś do oglądania i poczytania, to przygotowaliśmy dla Was ciekawe zestawienie. Przed Wami 5 seriali Netflixa, które powstały na podstawie książek.

5 seriali Netflixa na podstawie książek

Serial 13 powodów 13 powodów Jay Asher

Hannah Baker popełniła samobójstwo. Do odebrania sobie życia skłoniło ją 13 powodów, o których opowiedziała na kasetach. Jej kolega ze szkoły Clay otrzymuje pakunek z nagraniami, a to oznacza, że jest jedną z przyczyn. Czym zawinił? Kto jeszcze zrujnował życie Hanny?

13 powodów to serial o współczesnych nastolatkach i ich problemach. Przemoc wobec kobiet, prześladowanie w sieci, alkohol, brak wsparcia – to tylko niektóre z poruszanych tematów. Historia Hanny zaczyna się niewinnie, jednak im dalej w las, tym robi się coraz mroczniej. Serial powstał na podstawie bestsellerowej książki Jaya Ashera. Drugi sezon produkcji zobaczymy jeszcze w tym roku.

Serial NarcosPolowanie na Escobara Mark Bowden

Narcos to serial inspirowany biografią Pabla Escobara – “króla kokainy”. Opowiada historię walki kolumbijskiego i amerykańskiego rządu z bezwzględnym kartelem dowodzonym przez narkotykowego barona. Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądało luksusowe życie Escobara i jego rodziny, których majątek w czasach świetności szacowało się na 30 mld dolarów, koniecznie zobaczcie Narcosa.

Warto sięgnąć również po książkę Polowanie na Escobara. Mark Bowden przedstawia w niej kulisy budowania potęgi, a potem spektakularnego upadku jednej z największych grup przestępczych w historii. Jest to zapis krwawej wojny, jaką władza toczyła z kolumbijską mafią.

Serial The CrownPrawdziwa królowa Andrew Marr

W The Crown zakochali się wszyscy – zarówno widzowie, jak i krytycy filmowi. Serial opowiada o życiu królowej Elżbiety II. Przedstawia monarchinię od ludzkiej strony – jako kobietę z krwi i kości, która nosi na barkach ogromną odpowiedzialność. Mamy tu zdrady, kryzysy polityczne, narodziny kolejnych dzieci, rodzinne kłótnie i spotkania na najwyższych szczeblach władzy.

Produkcja Netflixa zachwyca swoim rozmachem i ogromnym budżetem. Serial zdobył nawet uznanie rodziny królewskiej oraz samej Elżbiety. Więcej na temat życia symbolu Wielkiej Brytanii dowiecie się z książki dziennikarza Andrew Marra.

Serial AlienistaAlienista Careb Carr

U schyłku XIX wieku w Nowym Jorku dochodzi do dwóch makabrycznych zabójstw. W niejasnych okolicznościach giną bezdomni chłopcy, na co dzień trudniący się męską prostytucją. Nowojorska policja prowadzi w tej sprawie śledztwo, jednak skorumpowana jednostka nie zawsze gra fair.

Tymczasem komisarz Theodore Roosevelt rozpoczyna własne dochodzenie. Pomagają mu tytułowy alienista Laszlo Kreizler, dziennikarz John Schuyler Moore oraz Sara Howard – pierwsza kobieta policjant w mieście. Grupa działa w nowatorski sposób, tworząc profil psychologiczny zabójcy. Serial Netflixa, podobnie jak książka Careba Carra, jest mroczny, świetnie oddaje ducha tamtej epoki i trzyma w napięciu od pierwszego do ostatniego odcinka!

Dokument CookedMagia gotowania Michael Pollan

Gotowanie to coś więcej niż przygotowywanie posiłku w celu zaspokojenia głodu. Gotujemy, bo jesteśmy ludźmi, bo chcemy się dzielić miłością i wiedzą, bo to część naszej kultury i tożsamości. Właśnie o tym w swojej książce mówi Michael Pollan.

Magia gotowania to fascynująca podróż przez kontynenty i państwa, w poszukiwaniu istoty czterech przemian, jakim poddajemy produkty spożywcze. Każda transformacja to jeden żywioł – ogień, woda, powietrze lub lód. Na podstawie tej niesamowitej książki na Netflixie powstał czteroodcinkowy dokument, który pokazuje, w jaki sposób jedzenie zmienia świat i kształtuje nas jako ludzi.