5 najlepszych debiutów - nominacje do Nagrody Gombrowicza 2021

W miniony weekend poznaliśmy nominacje do Nagrody Gombrowicza 2021. Jeśli szukacie interesujących debiutów prozatorskich, koniecznie zerknijcie na finałową piątkę VI edycji tej prestiżowej nagrody. Czy znacie już twórczość nominowanych?

5 najlepszych debiutów - nominacje do Nagrody Gombrowicza 2021

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza 2021 – VI edycja

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza to wyróżnienie przyznawane debiutującym pisarzom (za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną w języku polskim).

Organizatorami nagrody (oraz towarzyszącego jej festiwalu Opętani Literaturą) są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Honorowy patronat nad wyróżnieniem objęła Rita Gombrowicz.

Poniżej znajdziecie nazwiska pięciorga tegorocznych nominowanych i krótkie notki o ich książkach.

Nominacje do Nagrody Gombrowicza 2021

Maciej Bobula Szalejów nominacje do Nagrody Gombrowicza 2021

Maciej Bobula – Szalejów, Wydawnictwo j

Zbiór opowiadań dolnośląskiego poety, które łączy tytułowa wieś, leżąca w Kotlinie Kłodzkiej. Mieszkańcy Szalejowa doświadczają rozdarcia tożsamości, próbując oswoić się z nim na przestrzeni trzech pokoleń.

Dominika Horodecka Wdech i wydech nominacje do Nagrody Gombrowicza 2021

Dominika Horodecka – Wdech i wydech, Wydawnictwo Warstwy

Mozaikowa historia wielopokoleniowej rodziny, osadzona na przełomie lat 80. i 90. Wdech i wydech to opowieść o trudach dorastania w cieniu alkoholizmu ojca, w plątaninie relacji rodzinnych, w atmosferze dusznej religijności.

Link do książki: Wdech i wydech

Jolanta Jonaszko Portrety nominacje do Nagrody Gombrowicza 2021

Jolanta Jonaszko – Portrety, Wydawnictwo Forma

Zbiór opowiadań Jolanty Jonaszko to opowieści przedstawiane z perspektywy narratorki mieszkającej w Niemczech – osoby funkcjonującej między Zachodem a Wschodem, jednocześnie „obcej” i „swojej”. Bohaterowie Portretów to ludzie pogranicza kultur i języków, doświadczający dramatów życia w zawieszeniu, w sferze „pomiędzy”.

Link do książki: Portrety

Aleksandra Lipczak Lajla znaczy noc

Aleksandra Lipczak – Lajla znaczy noc, Wydawnictwo Karakter

Książka Aleksandry Lipczak łączy historię i współczesność, reportaż i esej. Autorka prowadzi czytelnika przez różnokulturową Andaluzję, którą przez osiem wieków zamieszkiwali i współtworzyli żydzi, muzułmanie i chrześcijanie.

Link do książki: Lajla znaczy noc

 

Maciej Topolski Niż
Maciej Topolski – Niż, Korporacja Ha!art

W swoim zbiorze Maciej Topolski w prozę poetycką wplata elementy eseju i reportażu. Autor przedstawia wielopoziomową opowieść o zawodzie kelnerów, w zróżnicowany i barwny sposób opisując oblicza pracy w gastronomii.

Link do książki: Niż

Nominacje do Nagrody Gombrowicza 2021 – kiedy finał?

Nazwisko laureata lub laureatki tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza poznamy 18 września. Zwycięzca lub zwyciężczyni otrzyma 40 000 złotych oraz pamiątkową lornetkę,  symbolizującą uważność wobec świata.

W tym roku po raz pierwszy przewidziana jest także dodatkowa nagroda: miesięczny pobyt w związanym z Gombrowiczem miasteczku Vence, nieopdal Nicei. O nowym wyróżnieniu pisaliśmy TUTAJ.

W kapitule nagrody zasiadają: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska.

Zobacz także: