Recenzje

5 książek dla młodzieży – i nie tylko – które warto przeczytać

W ubiegłym tygodniu TaniaKsiazka rozpoczęła nowy projekt – nagrywa filmy z recenzjami ciekawych książek, które warto jest przeczytać (lub w ręcz przeciwnie – nie warto po nie sięgnąć). W pierwszym filmie obejrzeć możemy recenzje Magdy, która opowiada o tym, jakie książki dla młodzieży (i nie tylko) warto przeczytać. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

5 książek dla młodzieży (i nie tylko), które warto przeczytać:

Poniżej przeczytacie o dwóch książkach, które zdaniem Magdy, przeczytać powinien nie tylko Czytelnik w wieku młodzieńczym.

Oddam ci słońceBohaterami Oddam Ci słońce są bliźnięta – Jude i Noah. Książkę czytamy patrząc na opisane zdarzenia na zmianę oczami Jude i Noah. Oprócz tego, że mamy dwójkę bohaterów, narracja w książce jest specyficzna również dlatego, że bliźnięta opowiadają historię z różnych czasów.

Czytając rozdziały pisane z punktu widzenia Noah, patrzymy na wydarzenia pochodzące z czasów, gdy bliźniaki miały około 13 lat. Ona była energiczna, odważna i towarzyska. On nieśmiały, introwertyczny i delikatny.

Kiedy czytamy historię opisaną z punktu widzenia Jude, czytamy o czasach mających miejsce około trzech lat później. Coś, co wydarzyło się w międzyczasie sprawiło, że Noah  stracił swoją delikatność i wrażliwość. Za to Jude zachowuje się hipochondrycznie, wydaje się być mało odważna i wierzy w przesądy nosząc przy sobie mnóstwo przedmiotów, które pozwolą jej przezwyciężyć pecha.

Oddam Ci słońce to cudowna książka z przesłaniem: należy zwracać uwagę na relacje z bliskimi, które łatwo jest popsuć, a bardzo trudno naprawić. To książka o młodzieży nie tylko dla młodzieży. Musicie ją przeczytać!

Wszystkie jasne miejscaWszystkie jasne miejsca jest książką o młodzieży skierowaną nie tylko do młodzieży. Do Oddam ci słońce jest podobna dlatego, że autorka opowiada tu historię dwójki młodych ludzi. W przeciwieństwie do tytułu opisanego poprzednio, tutaj pewne zdarzenie łączy dwójkę nastolatków – Violet i Fincha.

Oboje prowadzą bardzo specyficzne odliczanie. Violet przeżywa każdy dzień odliczając dni do końca szkoły. Tragiczne zdarzenie rodzinne sprawiło, że dziewczyna nie może odnaleźć się w rzeczywistości.

Odliczanie Fincha zdaje się być dość nieregularne. Ma jednak tendencję zwyżkową – on odlicza dni od czegoś, co nazywa obudzeniem. Finch zdaje się być niepoprawnym buntownikiem, który niekoniecznie dogaduje się z rówieśnikami.

Jest to książka o budowaniu relacji. To opowieść o tym, jak trudno jest zrozumieć drugiego człowieka, jednak nagroda, jaką dostajemy – bliskość i wsparcie jest warta wysiłku. Wszystkie jasne miejsca to książka niebanalna, zmuszająca do przemyśleń, a jednocześnie napisana prostym językiem. Nie wszystkie opisane tu miejsca są dosłownie lub w przenośni jasne, jednak książkę zdecydowanie warto przeczytać i jeśli jej jeszcze nie znacie – sięgnijcie po nią koniecznie.