2022 rokiem Brunona Schulza 2022 rokiem Brunona Schulza

Mamy już luty, ale warto pamiętać, kto jest patronem roku, który trwa od ponad miesiąca! W listopadzie 2021 senat ogłosił rok 2022 rokiem Brunona Schulza. Dlaczego? Ponieważ będziemy w nim obchodzić 130. rocznicę urodzin oraz 80. rocznicę śmierci tego artysty. Warto wspomnieć, że Schulz nie zasiada na tym tronie sam. Dzieli się tym zaszczytem z innymi patronami: Władysławem Bartoszewskim, Bronisławem Geremkiem i Ignacym Łukasiewiczem.

2022 rokiem Brunona Schulza. Jego dzieł szukaj na TaniaKsiazka.pl >>

Fot. Wikimedia Commons

2022 rokiem Brunona Schulza

Bruno Schulz urodził się w 1892 r. w Drohobyczu, niewielkim galicyjskim miasteczku, położonym nieopodal Lwowa. Tam spędził niemal całe życie i tam został w 1942 r. zastrzelony na ulicy przez gestapowca. Jego dorobek – zarówno literacki, jak i plastyczny – przesycony jest drohobyckimi realiami, bo uważał swoje miasto za centrum świata i był jego pilnym obserwatorem i doskonałym kronikarzem.

~ fragment uchwały senackiej

Brunona Schulza powinien znać każdy, a na pewno kojarzyć ze szkoły, gdzie dał się zapamiętać jako autor jednej z lektur, Sklepów cynamonowych. Senatorowie, którzy ogłosili 2022 rokiem Brunona Schulza nie tylko zwrócili uwagę na szczególne okrągłe daty związane z życiem i śmiercią pisarza. Przede wszystkim jednak podkreślili fakt, że jest on bez wątpienia jednym z najoryginalniejszych twórców kultury polskiej XX w. Jego utwory weszły nie tylko do kanonu literatury rodzimej, ale również światowej. Jego teksty znane są na Ukrainie czy w Izraelu. Czyta się go jednak w innych, odległych zakątkach świata. Do tej pory jego teksty przetłumaczono na aż 45 języków! W ostatnim czasie jego twórczość wybrzmiała już nawet po chińsku, turecku, estońsku, albańsku, grecku i wietnamsku.

Jako człowiek o niezwykłej wyobraźni, inteligencji i kreatywności (…) z pewnością zasługuje na miano ambasadora polskiej kultury na świecie.

~ fragment uchwały senackiej

W tym roku mija 80 lat od śmierci Schulza. Mimo to jego opowiadania do tej pory stanowią inspiracje dla wielu współczesnych twórców. W uchwale senatorów znajdujemy m.in. takie słowa:

Znaczący wpływ ma twórczość Schulza na artystów teatru i sztuk wizualnych – co roku wystawiane są adaptacje teatralne Jego opowiadań, organizowane są poświęcone Mu wystawy plastyczne, powstają filmy. Kilka polskich organizacji stale realizuje międzynarodowe projekty naukowe lub artystyczne poświęcone Autorowi „Sanatorium pod Klepsydrą”.

2022 rokiem Brunona Schulza – co czytać?

W tym miejscu znajdziecie dzieła Brunona Schulza, a ten link przekieruje Was do najnowszego wydawnictwa tego autora przygotowanego przez Marginesy pt. Sklepy cynamonowe i inne opowiadania. Nowe wydanie klasycznego dzieła wzbogacono o cztery późniejsze i mniej znane opowiadania, napisane już po jego publikacji. Ich tytuły to: Jesień, Republika marzeń, Kometa oraz Ojczyzna.

Czytaj także: