20. edycja Pyrkonu - nowa data: lipiec 2021!

20. edycja Pyrkonu znowu przeniesiona! Pandemia niestety po raz kolejny pokrzyżowała plany organizatorów, dlatego zmuszeni byli jeszcze raz przełożyć imprezę. Najnowsze ustalenia są takie, że najsłynniejszy Festiwal Fantastyki w Polsce odbędzie się na początku lipca 2021 roku. Co jeszcze się zmienia? O co ekipa Pyrkonu apeluje do sympatyków wydarzenia? O tym przeczytacie poniżej.

20. edycja Pyrkonu

Źródło: https://www.facebook.com/Pyrkon/

20. edycja Pyrkonu – nowa data 

Pandemia nie odpuszcza i znowu psuje szyki. Planowany majowy termin organizacji 20. edycji Pyrkonu nie dojdzie do skutku. Niedawno organizatorzy festiwalu poinformowali na swojej stronie, że są zmuszeni kolejny raz przenieść festiwal. Nowa data 20. edycji Pyrkonu to weekend od 2 do 4 lipca 2021 roku. Ważna informacja: bilety na majowy termin zachowują swoją ważność.

Zmiany wymuszone przez sytuację epidemiologiczną

Dodatkowo ekipa Pyrkonu ogłosiła, że ze względu na panoszącą się pandemię, w tym roku nie zorganizują tak zwanej Strefy Wypoczynkowej.

Bilet wstępu do strefy można zwrócić do organizatorów, by odzyskać pieniądze, lub zatrzymać go, jako formę wsparcia festiwalu. W tym drugim przypadku zachowany bilet będzie można wymienić na pyrkonowy gadżet w czasie trwania imprezy.

Na ratunek Pyrkonowi, czyli wszystkie ręce na Patronite

A jeśli (odpukać we wszystkie niemalowane drewniane powierzchnie świata!) imprezy nie uda się zorganizować w lipcu? Co wtedy?

Niestety, nie ma tutaj dobrych wiadomości. Organizatorzy mówią wprost, że jeśli wydarzenie nie odbędzie się w najnowszym terminie, kolejnej daty nie będzie, impreza zostanie odwołana, a cała przyszłość Pyrkonu stanie pod wielkim znakiem zapytania.

Spowodowane jest to oczywiście względami finansowymi. Jak piszą na swojej stronie organizatorzy:

To ostatnia zmiana terminu. Na ten moment jesteśmy już w trudnej sytuacji finansowej. Profil naszej działalności jest taki, że ponosząc koszty cały rok, zarabiamy tylko przez trzy dni, a wszyscy wiemy, jak to wyglądało w zeszłym roku.

Jakie ponosimy koszty? Bardzo przyziemne, nie ma w tym ani krzty fantastyki. Płacimy ZUS i podatki, wypłacamy pensję osobom cały rok zatrudnionym przy imprezie (koordynatorom, grafikowi, prawnikowi, tłumaczowi), wynajmujemy biuro i przestrzeń, w  której mogą pracować wolontariusze.

Dwukrotnie przeniesienie imprezy również nie było bezkosztowe, pewnych zaliczek nie można zwrócić, a pewnych inicjatyw nie da rady przenieść. Pomimo znacznego przycięcia kosztów tabelki finansowe nie nastrajają nas optymistycznie.

Niestety, jeśli sytuacja się nie zmieni i jeśli Pyrkon nie dojdzie do skutku w tym roku, nie będzie go już nigdy, chyba że… pomożecie nam go uratować!

Jak wspomóc pyrkonową ekipę? Możecie wesprzeć ich w serwisie Patronite.

Jeśli chcecie dołożyć się do zbiórki, zajrzyjcie na ich profil: patronite.pl/Pyrkon

20. edycja Pyrkonu

Mocno trzymam kciuki za pozytywny rozwój sytuacji. Zachęcam Was do dorzucenia chociaż piątaka – niech to Fantastyczne Miejsce Spotkań nie zniknie z imprezowej mapy Polski! Pomożecie? 🙂

Zobacz także: