11 najpopularniejszych polskich pisarzy roku 2020 - ranking

11 najpopularniejszych polskich pisarzy roku 2020 – jesteście ciekawi, kto zalicza się do tego grona? W tym artykule znajdziecie listę przygotowaną na podstawie tegorocznego rankingu najpoczytniejszych autorów z raportu Biblioteki Narodowej.* Najbardziej interesowało nas to, którzy współcześni polscy pisarze podbijają listy bestsellerów, dlatego pominęliśmy klasyków, czyli Henryka Sienkiewicza i Adama Mickiewicza oraz nie ujęliśmy w zestawieniu autorów zagranicznych.

Przed Wami polscy pisarze, którzy w zeszłym roku cieszyli się największą popularnością wśród naszych rodaków. Sprawdźcie, czy na tej liście znajdziecie swoich ulubieńców.

11 najpopularniejszych polskich pisarzy roku 2020 – ranking

 1. Remigiusz Mróz
 2. Olga Tokarczuk
 3. Andrzej Sapkowski
 4. Szczepan Twardoch
 5. Blanka Lipińska
 6. Katarzyna Nosowska
 7. Wojciech Chmielarz
 8. Alicja Sinicka
 9. Katarzyna Grochola
 10. Donald Tusk
 11. Zygmunt Miłoszewski


11 najpopularniejszych polskich pisarzy roku 2020 Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz

Na miejscu pierwszym jeden z (domniemanych przez mnie) rekordzistów w liczbie wydawanych rocznie książek. Kryminały Remigiusza Mroza od lat rozchodzą się jak świeże bułeczki, a dodatkowo wiele z nich doczekało się także cieszących się popularnością serialowych adaptacji. Autor już drugi rok z rzędu zajmuje najwyższe miejsce w rankingu najpopularniejszych pisarzy. Do trzech razy sztuka? 😉

11 najpopularniejszych polskich pisarzy roku 2020 Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

Po tym kiedy w 2019 roku polska pisarka zdobyła Literacką Nagrodę Nobla, nad Wisłą zawrzało. Pierwsza po Szymborskiej polska noblistka szturmem podbiła listy książkowych bestsellerów i jak widać, jej nazwisko nie schodzi z nich do dziś. W ostatnich miesiącach dużą popularnością cieszył się zbiór wykładów i esejów Olgi Tokarczuk pt. Czuły narrator.

11 najpopularniejszych polskich pisarzy roku 2020 Andrzej Sapkowski

Andrzej Sapkowski

Polski pisarz, którego historie, uniwersum i postaci podbiły świat. Dzięki serii gier komputerowych, opartych na kultowej w Polsce sadze wiedźmińskiej, sława Geralta z Rivii dotarła także za ocean. Mimo upływu lat, w Polsce książki Andrzeja Sapkowskiego są nadal wydawane w nowych wersjach i ciągle przyciągają kolejne pokolenia czytelników.

11 najpopularniejszych polskich pisarzy roku 2020 Szczepan Twardoch

Szczepan Twardoch

Najpopularniejszy Ślązak w gronie prozaików piszących po polsku. Twórczość Szczepana Twardocha doceniania jest nie tylko przez czytelników, ale także przez krytyków: autor wielokrotnie był laureatem i finalistą najważniejszych polskich nagród literackich. Parę miesięcy temu w sieci ukazała się głośna adaptacja serialowa jego powieści pt. Król.

Blanka Lipińska

Blanka Lipińska

Polska pisarka, o której także zrobiło się głośniej za granicą, za sprawą ekranizacji bestsellera jej autorstwa, czyli 365 dni. Blanka Lipińska skupia wokół swojej osoby zarówno oddanych fanów, jak i zdecydowanych przeciwników. Wygląda więc na to, że trudno jest przejść obok jej książek obojętnie.

11 najpopularniejszych polskich pisarzy roku 2020 Katarzyna Nosowska

Katarzyna Nosowska

Kobieta-orkiestra. Piosenkarka, autorka tekstów piosenek i książek, które zapisały się w sercach tysięcy czytelników w Polsce. Pierwszy raz na liście najpopularniejszych pisarzy pojawiła się w 2018 roku, wróciła w ubiegłym za sprawą olbrzymiego sukcesu jej drugiej książki, czyli Powrotu z Bambuko.

Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz

Jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy tworzących kryminały. W przeszłości Wojciech Chmielarz pracował jako dziennikarz, współpracując m.in. z oficerami służb specjalnych i detektywami: to doświadczenie przełożyło się na docenianą przez czytelników wiarygodność jego prozy. W tym roku po raz pierwszy pojawił się w rankingu najpopularniejszych polskich pisarzy.

Alicja Sinicka

Alicja Sinicka

Autorka, która podbiła serca czytelników powieściami w stylu domestic noir. W tym roku zadebiutowała na liście najpopularniejszych polskich pisarzy, ale wiele wskazuje na to, że jej nazwisko zobaczymy także w przyszłym. Książki Sinickiej utrzymują się bowiem wśród bestsellerów, a ostatnio dołączyła do nich najnowsza powieść autorki pt. Będziesz tego żałować.

Katarzyna Grochola

Katarzyna Grochola

Najpopularniejsi polscy pisarze bez Katarzyny Grocholi? Nigdy w życiu! 🙂 Autorka jest rekordzistką w długości utrzymywania się na liście znanych polskich pisarzy. W raporcie najpoczytniejszych autorów BN jej nazwisko pojawia się nieprzerwanie od 2012 roku!


Donald Tusk

Donald Tusk

Kolejny autor w rankingu nie jest co prawda „pełnoetatowym” pisarzem, nie zmienia to jednak faktu, że jego autobiografia zyskała olbrzymią popularność. W rankingu najpoczytniejszych pisarzy BN Donald Tusk wyprzedził w tym roku nawet samego Tolkiena, więc coś chyba jest na rzeczy. 🙂 Myślicie, że ukażą się kolejne książki polityka?

Zygmunt Miłoszewski

Zygmunt Miłoszewski

Ranking najpopularniejszych polskich pisarzy 2020 roku zamyka Zygmunt Miłoszewski. Szczególne uznanie i ogromną popularność zdobyła jego trylogia kryminalna o Teodorze Szackim. Nazwisko autora wróciło na listę po dwóch latach.

11 najpopularniejszych polskich pisarzy roku 2020

Na koniec pytania do Was: jak myślicie, które nazwiska pojawią się w rankingu w przyszłym roku, a które z niej wypadną? Jacy polscy pisarze współcześni znajdują się na Waszych listach ulubionych autorów? Dajcie znać w komentarzach!

Zobacz także:

* Źródło: https://www.bn.org.pl/raporty-bn/stan-czytelnictwa-w-polsce/stan-czytelnictwa-w-polsce-w-2020-r.