10 filmowych adaptacji science fiction po 2000 roku - cz. 210 filmowych adaptacji

Przedstawiam Wam, drodzy czytelnicy, drugą część zestawienia 10 filmowych adaptacji science fiction po 2000 roku. Oto lista pięciu kolejnych powieści, które doczekały się ciekawego przeniesienia na ekrany kin.

10 filmowych adaptacji science fiction po 2000 roku - druga cześć zestawienia

10 filmowych adaptacji science fiction po 2000 – cz. 2

Kolejność filmów w tym zestawieniu, podobnie jak w poprzednich, oparłem na średniej ocen z portali filmweb.pl oraz imdb.com

Droga (2009), adaptacja powieści Cormaca McCarthy’ego

Droga Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Mocny, mroczny, ponury film z Viggo Mortensenem (Aragron) w roli głównej. Thriller science fiction powstał na podstawie powieści Cormaca McCarthy’ego o tym samym tytule. Bestseller wyróżniony Nagrodą Pulitzera pokazuje ostatnie chwile naszej planety. W niedalekiej przyszłości świat dotknął straszliwy kataklizm. Na Ziemi zniknęło wszelkie zwierzęce życie, jedyną istotą, która walczy o przetrwanie, jest człowiek. Ci najsilniejsi próbują znaleźć choćby strzępy nadziei, zaś ci słabsi powoli stają się zdziczałymi kanibalami.

Książkę Droga autorstwa Cormaca McCarthy’ego znajdziesz w tym miejscu.

Igrzyska Śmierci (2012), adaptacja powieści Suzanne Collins

Igrzyska śmierci. Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Młodzieżowa powieść autorstwa Suzanne Collins bardzo szybko stała się bestsellerem, ten sam sukces odniosły również cztery filmy, w których główną rolę zagrała Jennifer Lawrence.

Świat, jaki znamy, przestał istnieć. Na terenie upadłych państw powstały nowe imperia. Kapitol, który narodził się na zgliszczach Ameryki Północnej, otoczony jest przez dwanaście dystryktów. Władcy stolicy raz w roku zmuszają podległe sobie rejony do złożenia daniny w postaci dzieci między dwunastym a osiemnastym rokiem życia. Mają one brać udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie transmitowanym na żywo w telewizji, ku uciesze chorej gawiedzi.

Zanim obejrzysz film, koniecznie przeczytaj książkę, która znajduje się tutaj.

Ja, Robot (2002), adaptacja zbioru opowiadań Isaaca Asimova

Ja, robot Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Isaac Asimov jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców literatury science fiction. Nie dziwi zatem fakt, że jest inspiracją dla wielu innych autorów tego gatunku literatury, jak i również dla twórców filmowych.

Film Ja, Robot oparty jest na zbiorze opowiadań, w których Asimov przedstawia wizje świata pełnego robotów. Są one związane Trzema Prawami Robotyki: nie mogą wyrządzić krzywdy człowiekowi, muszą słuchać jego poleceń i starać się zachować własne istnienie. Historie Asimova poruszają temat duszy i człowieczeństwa dotyczący nas samych oraz sztucznej inteligencji. Ponadczasowa klasyka gatunku jest warta poznania (dlatego koniecznie zajrzyj w to miejsce), podobnie jak adaptacja filmowa z Willem Smithem w roli głównej.

Gra Endera (2013), adaptacja powieści Orsona Scotta Carda

Gra Endera. Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Orson Scott Card to jedno z tych współczesnych nazwisk, które zna każdy fan literatury science fiction. Powieść Gra Endera powstała w 1985 roku szybko, a Orson Scott Card zdobył dzięki niej nagrodę Hugo i Nebula. Rewelacyjny odbiór powieści wśród fanów fantastyki naukowej zaowocował rozwinięciem serii i powstaniem Sagi Endera liczącym pięć tomów. Mimo zakończenia przygód Endera, autor cyklu postanowił dalej rozwijać swoje uniwersum. Dzięki temu powstał spin-off serii pt. Saga Cienia, a także dwa prequele: Pierwsza i Druga wojna z Formidami.

Film w reżyserii Gavina Hooda, został dość mocno ugrzeczniony, ponieważ produkcję skierowano do młodszego widza. Niemniej jednak warto poznać wizję reżysera i zestawić ją z rewelacyjnym książkowym pierwowzorem, który czeka na Was tutaj.

Wojna Światów (2005), adaptacja powieści H. G. Wellsa

Wojna światów. Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Wojna Światów to klasyczna powieść science fiction autorstwa Herberta Georga Wellsa. Wydana pod koniec XIX wieku swoją rozpoznawalność zawdzięcza słuchowisku Orsona Wellesa z 1938 roku. Sposób przedstawienia Wojny Światów w radiu, w niepewnych czasach napięcia i poczucia zagrożenia poprzedzającego II Wojnę Światową, słuchacze potraktowali jako faktyczną inwazję obcych na Ziemię. Słuchowisko wzbudziło panikę wśród mieszkańców New Jersey.

Wojnę Światów wielokrotnie przenoszono na duże i małe ekrany. Proponuję Wam zapoznanie się z najbardziej kasową adaptacją filmową, w której główną rolę zagrał Tom Cruise. Film wyreżyserował Steven Spilberg. Po książkę natomiast można sięgnąć tutaj.

 

Autor zestawienia: Robert Rejmaniak

Powiązane artykuły: