Kryminał i sensacja

„Zabił go i uciekł”, czyli polskie kryminały, które warto znać

Kryminał to gatunek, który wciąż wiedzie prym na światowym rynku wydawniczym. Pojawia się coraz więcej autorów, którzy próbują swoich sił w tej kategorii. A co za tym idzie, powieści tego typu jest coraz więcej. Niestety wiąże się to także z tym, że w fabule trudno jest znaleźć coś nowego, niepowtarzalnego i zaskakującego. Wiele książek z tego gatunku opiera się na prostym schemacie: „zabił go i uciekł”. A inni, często główni bohaterowie muszą go ścigać. Ile takich powieści znacie? Pewnie sporo. Dziś jednak chcemy zaproponować Wam polskie kryminały, w którym nie ma takiego scenariusza. I które z pewnością warto znać. Oto one:

1. „Zabił go i uciekł”, czyli polskie kryminały, które warto znać: Czarna Madonna – Remigiusz Mróz

Życie Filipa, po wielu zawirowaniach, w końcu zaczęło się układać. Najpierw miał odbyć podróż do Ziemi Świętej, a później wziąć ślub z ukochaną. Niestety jego zatrzymała praca, a na pielgrzymkę poleciała tylko jego narzeczona. Od tej pory wszystko runęło. Samolot, którym leciała Aneta nie dotarł do Tel Awiwu, a kontakt utracono niedługo po wylocie. Na pokładzie znajdowało się 520 osób. Filip wierzy jednak, że samolot się odnajdzie. Tym bardziej, że co jakiś czas kontrola lotów odbierała sygnał z transpondera. Problem jednak w tym, że sygnał powraca niemal w tym samym czasie i dociera z różnych zakątków świata.

Co stało się z samolotem, którym leciała ukochana Filipa? Porwanie, zamach, czy działanie sił nadprzyrodzonych? Jaki związek ma to zdarzenie z katastrofą Air Japan 123 sprzed lat? I dlaczego na pokładzie obu maszyn był obraz Matki Bożej, nazywany Czarną Madonną?

Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz nie po raz pierwszy pokazuje, że potrafi pisać świetne książki. Ponownie zaskakuje i szokuje. Z wykształcenia jest prawnikiem. To także polski pisarz, autor powieści oraz cyklu publicystycznego Kurs pisania. W 2017 roku ujawnił się jako Ove Løgmansbø – autor kolejnych trzech powieści. Wśród jego twórczości można znaleźć różne gatunki literackie: powieść historyczną, kryminał, thriller prawniczy, a także science-fiction.

2. „Zabił go i uciekł”, czyli polskie kryminały, które warto znać: Mock. Ludzkie zoo – Marek Krajewski

To siódma część cyklu przedstawiającego losy Eberharda Mocka. Mamy rok 1914. Maria, co noc słyszy płacz dzieci i potępieńcze jęki. Eberhard zaczyna myśleć, że jego „narzeczona” zaczyna tracić rozum. Szybko jednak zmienia zdanie, kiedy w piwnicach nieczynnego dworca odkrywa prawdę. Jego przeciwnikiem stanie się Gad, którego mocodawcy nie cofną się przed niczym. Mock wkroczy w sam środek piekła, nie wiedząc jeszcze jak niebezpieczne zadanie go czeka.

Krajewski ponownie zaserwuje Czytelnikowi kolejne mroczne aspekty ludzkiej natury. Postawi także bohatera przed dylematem etycznym, dotyczącym pytania kto jest człowiekiem, a kto eksponatem w zoo. Mock stanie przed wyborem, czy ocalić niewinne dziecko, czy matkę Marii. A pogoń za bezwzględnym złoczyńcą zapędzi go aż na granice człowieczeństwa.

Marek Krajewski

Od 2007 roku zawodowo trudni się pisarstwem. Jest filologiem klasycznym, specjalistą w zakresie językoznawstwa łacińskiego oraz doktorem nauk humanistycznych. Jako gatunek szczególnie upodobał sobie kryminał. Jest autorem serii o losach Eberharda Mocka, pracownika wrocławskiego Prezydium Policji. Cykl liczy już siedem tomów wydawanych od 1999 roku. Jego książki, wielokrotnie nagradzane, zostały już przetłumaczone aż na 18 języków.

3. „Zabił go i uciekł”, czyli polskie kryminały, które warto znać: Lustereczko powiedz przecie – Alek Rogoziński

Róża Krull – znana autorka powieści kryminalnych jest świadkiem samobójstwa. Jeden z uczestników konkursu na Mistera Polski postanowił odebrać sobie życie. Szybko jednak okazuje się, że młody mężczyzna nie miał żadnego powodu, aby targnąć się na własne życie. Róża rozpoczyna własne śledztwo, podczas którego wyjdzie na jaw straszna prawda. W świecie facetów, którzy dbają o swoją urodę bardziej niż niejedna kobieta niektórzy są niczym psychopaci, którzy zrobią wszystko byle tylko zdobyć tytuł Mistera Polski.

To już drugi tom przygód Róży Krull i dwójki jej przyjaciół. Wraz z PR-owcem Pepe i menadżerką Betty będzie musiała rozwiązać kolejną zagadkę. Tym razem pomoże jej także Najprzystojniejszy Polak i sam Mister Polski, Rafał Maślak.

Alek Rogoziński

Przez lata związany z mediami. Karierę zaczynał w połowie lat 90. w kultowej już dzisiaj Rozgłośni Harcerskiej, potem współpracował z radiami Puls i Kolor. Od 2007 roku stale pisze dla magazynu Party. Jako pisarz zadebiutował w marcu 2015 roku kryminałem Ukochany z piekła rodem. Obecnie autor powieści kryminalnych.

Co sądzicie o powyższych propozycjach? Mieliście już z nimi do czynienia? Wszystkie trzy różnią się od siebie, a jednak każda z nich zasługuje na uwagę. Jesteśmy pewni, że przypadną do gustu wszystkim fanom kryminałów. Dlatego serdecznie je Wam polecamy!