Białystok. Biała siła, czarna pamięćBiałystok. Biała siła, czarna pamięć to reportaż autorstwa Marcina Kąckiego. Książka do tej pory budzi wiele kontrowersji i dyskusji na temat tytułowego miasta. Autorowi niejednokrotnie zarzuca się, iż zrobił wszystko, by Białystok przedstawić w jak najgorszym świetle. Jednak to właśnie za sprawą jego książki, obecnie o stolicy Podlasia mówi się w przychylnym tonie. Dlaczego?

Spektakl Biała siła, czarna pamięć

Zgadza się. Białostoczanie mają niemały powód do dumy. W tegorocznej edycji XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej pt. Rzeczywistość przedstawiona, który odbył się w Zabrzu, wygrał właśnie spektakl, który powstał na podstawie owej książki. Trzeba tu dodać, że został on zrealizowany i przygotowany przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. W ręce reżysera, Piotra Ratajczaka, powędrowała nagroda pieniężna w wysokości 5 tysięcy złotych. Zaś zespół aktorski otrzymał 7 tysięcy złotych. Poza tym sztuka zgarnęła również nagrodę im. Stanisława Bieniasza, którą wręczono w postaci medalu zaprojektowanego przez Zygmunta Brachmańskiego.

Festiwal w Zabrzu jest jedyny w swoim rodzaju na terenie Polski. Jego początek sięga 2001 roku. Zaprasza się tam jedynie najlepsze polskie spektakle teatralne. Organizatorom wydarzenia (samorząd Zabrza i Teatr Nowy) zależy na tym, by pokazać współczesny nurt teatru, który jest nastawiony na interpretację polskiego oraz obcego dramatu. Ponadto nominowane sztuki powinny być „lustrem rzeczywistości”. Powinny też ukazywać człowieka w wielu różnych kontekstach, tj.: socjologicznym, religijnym, politycznym, a także obyczajowym.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Natomiast wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z reportażem Białystok. Biała siła, czarna pamięć zachęcamy do przeczytania książki.