Seria Oko jelenia Andrzeja Pilipiuka. Andrzej Pilipiuk słynie przede wszystkim z cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza, ale nie są to jedyne powieści fantasy, które wyszły spod jego pióra. W trakcie pisania o Jakubie „Bimbrowniku”, zaczął wydawać inną serię fantasy, mianowicie – Oko Jelenia. Cały cykl ma siedem tomów. Pilipiuk rozpoczął jego tworzenie w 2008 roku, a skończył w 2015. Powieści opowiadają o losach trójki bohaterów – Marka, Staszka i Heli, którzy zostali przeniesieni do XVI-wiecznej Norwegii przez Skrata. Tam muszą przystosować się do całkiem innych realiów, walczyć i wykonywać zadania, na które normalnie nigdy by się nie porwali. A wszystko to zawarte jest w tych siedmiu tomach:

Seria Oko jelenia

1. Droga do Nidaros Andrzej Pilipiuk

Andrzej Pilipiuk zaserwował swoim Czytelnikom mieszaninę bohaterów i światów, jakiej jeszcze nie było. Szlachcianka spod XVIII-wiecznego Lublina, nauczyciel informatyki i nastolatek z Warszawy, przenoszą się w średniowieczne czasy. Muszą nauczyć się żyć w świecie, który znają tylko z podręczników do historii, a który i tak znacząco od niego odbiega. Nie mają żadnych środków, które pomogłyby im przeżyć, w dodatku środowisko wydaje się być bardzo nieprzyjazne. Zderzenie dwóch różnych światów jest absurdalne, jak to często bywa u Pilipiuka. Dodatkowo bohaterowie muszą wypełnić misję – znaleźć „oko jelenia”. Niestety nikt nie wie, co to właściwie jest i gdzie się znajduje.

Ciekawa lektura, którą można opisać kilkoma dość sprzecznymi epitetami: zabawna, a jednocześnie okrutna, irracjonalna, nierzeczywista, a równocześnie realistyczna. Jest wiele takich dysonansów. Mimo to, książka jest lekka i wciągająca, dzięki czemu z radością poznajemy kolejne losy bohaterów.

2. Srebrna Łania z Visby Andrzej Pilipiuk

Dalsze losy trójki znanych nam postaci, którym przyszło cofnąć się w czasie do okresu pełnego brutalnych walk i kosmitów. Hela, Marek i Staszek muszą się ukrywać, a także dotrzeć do Alchemika Sebastiana, skrywającego się w innym mieście. To tylko jeden z wątków całej powieści, a tych z pewnością nie brakuje. Akcja wciąż się rozwija, pojawia się więcej tajemnic i tropów, które zaskoczą każdego Czytelnika. Ponadto, bohaterowie muszą się rozdzielić. Marek i Peter Hansawritson – szef Hanzy, podążają na srebrnej łani w kierunku Bergen, a Hela ze Staszkiem zmuszeni są ruszyć przez góry w kierunku Uppsali, w dodatku zimą, co przez wszystkich wokół uznawane jest za misję samobójczą.

Świetnie prowadzona narracja, język zmienia się w zależności od tego, któremu z bohaterów autor oddaje głos, oni sami są bardzo zróżnicowani, dzięki czemu nie sposób się przy nich nudzić. Druga część przygód bohaterów Oka Jelenia pozostawia w Czytelnikach miłe uczucie niedosytu.

3. Drewniana twierdza Andrzej Pilipiuk

W kolejnej części nasi bohaterowie nie mają lekko. Wręcz przeciwnie – coraz więcej istot zdaje się czyhać na ich życie. Helena i Staszek kontynuując swoją podróż przez zaśnieżone góry Norwegii, zostają zaatakowani i niestety przegrywają starcie z wrogami. Z Markiem los obchodzi się nieco łaskawiej, jednak nie można nie zauważyć, że trójka przyjaciół z przypadku, wciąż ma pod górkę. Na domiar złego, nieoczekiwanie krzyżują się drogi istot z różnych czasów, stron świata i wszechświata. Robi się bardzo niebezpiecznie. Bardziej, niż do tej pory. Czy zło, które się rodzi, w ogóle można pokonać?

Trzeci tom serii Oko Jelenia trzyma w napięciu jeszcze mocniej niż do tej pory. Czytelnik niejednokrotnie zadrży, gdy życie bohaterów zawiśnie na włosku, a na ich drodze będą stawać coraz straszniejsze istoty. Od tej książki nie sposób się oderwać.

4. Pan Wilków Andrzej Pilipiuk

Czwarty tom cyklu Oko Jelenia, jest zdecydowanie najlepiej oceniany. Dlaczego? Czy złożyło się na to dotarcie Heli i Marka do Polski? Krystalizujące się cechy bohaterów, których dotąd nie znaliśmy? A może niebezpieczeństwo, które na nich czyha? Z pewnością sam musisz zdecydować, co tak naprawdę najbardziej podoba ci się w książce Pan Wilków. Może właśnie on sam. Dowiemy się więcej o Chińczykach, z którymi w poprzedniej części oko w oko stanęli Staszek i Hela. No i co dalej działo się z samym Staszkiem. Poznamy też losy bohaterów drugoplanowych, którzy dla całej historii stanowią niezbędne i interesujące tło.

Książkę czyta się szybko, a kiedy już się ją skończy, nie można nie sięgnąć po kolejny tom. Akcja jest wartka i fascynująca. Pilipiuk udowadnia, że choć na początku fabuła toczy się wolno, wszystko służy temu, byśmy później czytali jego powieści jednym tchem.

5. Triumf lisa Reinicke Andrzej Pilipiuk

W kolejnej części dowiemy się, czy bohaterom udało się ponownie ze sobą spotkać, czy też już nigdy więcej się nie zobaczą. Niestety tak czy inaczej, zło nie śpi. Na horyzoncie znów pojawiają się czarne chmury. Giną ludzie, w Gdańsku ukrywają się bezwzględni mordercy, a jakby tego było mało, pojawia się jeszcze ktoś: Królewski justycjariusz – oprawca, którego zadaniem jest rozszyfrowanie Hanzy. Aby osiągnąć swój cel, nie cofnie się przed niczym.

Przy tej powieści nie można się nudzić. Ilekroć Czytelnikom wydaje się, że teraz akcja musi nieco zwolnić, być bardziej optymistyczna i mniej brutalna, Andrzej Pilipiuk skutecznie wybija im to z głów. Akcja znów się zaostrza, jest coraz więcej niewiadomych. A nam pozostaje tylko czekać na to, co ma nadejść i kibicować bohaterom w walce o przetrwanie.

6. Sfera Armilarna Andrzej Pilipiuk

Poszukiwania „oka jelenia” trwają. Tylko ono może pomóc i odeprzeć nieuchronnie nadchodzącą zagładę. Nad bohaterami wisi mroczne widmo śmierci. Pomoc wydaje się jednak tylko czczym marzeniem. Jak walczyć, gdy w ludziach gaśnie nadzieja? Podróże w czasie wydają się być nieuniknione. Tylko tak można uratować przyjaciół i uśmiercić wrogów. Na co zdecydują się bohaterowie? Kto będzie walczył, a kto musi czekać na ratunek?

Czytelnicy dowiedzą się tego, czytając przedostatnią część serii Oko jelenia. Wstrząsająca, abstrakcyjna i niesamowita powieść, od której nie można się uwolnić, dopóki nie przeczyta się jej do końca.

7. Sowie Zwierciadło Andrzej Pilipiuk

Andrzej Pilipiuk wrócił do cyklu książek opowiadających o Hanzie i bohaterach przenoszących się w czasie, po czteroletniej przerwie. Wydawać by się mogło, że to już nie będzie „to”, a jednak Sowie Zwierciadło wcale nie odstaje od poprzednich części. Wręcz przeciwnie; jest dopełnieniem całości, którego wcześniej brakowało. Historia zaczyna się dokładnie tam, gdzie skończyła się w Sferze Armilarnej. Bohaterowie są ciągle rozproszeni, w dodatku w innych czasach. Podczas gdy Hanza właściwie już nie istnieje, Staszek stara się wypełnić swoją misję, a Marek próbuje żyć normalnie. Ich losy wzajemnie się przeplatają, aż do końca powieści. O tym, jak się ona kończy, możecie dowiedzieć się tylko w jeden sposób – czytając cały cykl od początku do końca.

Oko jelenia to z całą pewnością cykl wart przeczytania. Fabuła jest oryginalna, a perypetie bohaterów i całe tło do ich historii – wciągające. Polecamy zacząć od Drogi do Nidaros, ponieważ na pierwszej części całej serii na pewno się nie skończy. Jeśli już przeczytaliście te książki Andrzeja Pilipiuka, podzielcie się swoimi opiniami. Jeśli nie, gorąco Wam je polecamy!