RecenzjeReportaże

Rzecz o ptakach Noah Strycker – recenzja książki

Rzecz o ptakach

Rzecz o ptakach autorstwa Noah Srtyckera, to kolejna pozycja na polskim rynku wydawniczym, która opisuje cechy i zachowania zwierząt, w tym przypadku ptaków. Autor próbuje ukazać, że niektóre ich zachowania i okazywane emocje są analogiczne do ludzkich. Zastanowić może, czy aby na pewno nie jest to zbyt daleko idący wniosek? Przekonajcie się, co na temat tej książki ma do powiedzenia nasza recenzentka.

Rzecz o ptakach – o czym opowiada?

Książka opisuje podróże autora Noah Srtyckera, który w trzynastu rozdziałach opowiada o dobrze poznanych przez niego ptakach. Okazuje się, że skrzydlate stworzenia potrafią tak jak ludzie odczuwać emocje. Nie tylko my potrafimy kochać drugiego człowieka. Każdy z wymienionych gatunków ma zdolność, o której zwykły człowiek nie wie. Autor, dzięki swoim obserwacjom zauważa, że orzechówki popielate potrafią rozpoznać tysiące miejsc, w których zostawiły swój pokarm, sroki zapamiętują i rozpoznają ludzkie twarze, a gołębie poprzez swój magnetyczny zmysł potrafią odnaleźć drogę do domu.

Rzecz o ptakach – wrażenia

Książka jest poruszająca i zaskakująca. Uświadamia Czytelnikowi, czym są ptaki i jak żyją. Autor opisuje je bardzo szczegółowo, zwracając uwagę na ich podobieństwo do zachowań ludzkich. Ptaki potrafią pomagać sobie nawzajem, mają świadomość tego czym są, przeżywają emocje, tak samo mocno jak ludzie oraz tańczą w rytm muzyki.

Książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem i zaciekawieniem. Przetaczane przykłady zdolności ptaków wprawiają w osłupienie. Wiele osób zastanawia się, jak to jest, że ptaki latają w układzie klucza? Autorka odpowiada na te i inne pytania, które zdawały się nie mieć odpowiedzi. Porównywanie ptaków do ludzi jest bardzo ciekawe.

Osobiście nigdy nie zastanawiałam się nad tym, co nas łączy z ptakami. Takie porównania na pewno spodobałyby się nie tylko mi, ale też innym Czytelnikom, ponieważ właśnie one czynią tą książkę wyjątkową. Po przeczytaniu lektury coraz częściej rozglądam się wypatrując gołębi, szpaków czy srok. Jedynym minusem dla mnie jest brak fotografii. Przydałby się one szczególnie przy opisach takich gatunków, które występują za granicami Polski.

Rzecz o ptakach – podsumowanie

Rzecz o ptakach to książka dla osób ceniących naturę za to jaka jest nieprzewidywalna i tajemnicza. Autor przelewa swoją pasję na kartki i daje to niesamowity efekt. Przekazuje swoją wiedzę w taki sposób, że czytelnik zaczyna interesować się tematem. Książka jest przyjemna w czytaniu i pouczająca. To coś co w książkach jest cenione. Jedyny minus za brak ilustracji.

Książka bardzo wciąga. Z chęcią dowiedziałabym się innych ciekawych rzeczy o pozostałych gatunkach ptaków, jak i zwierząt. Styl pisania określam jako poetycki, ale nie nudny. Autor zadbał o dobry humor, dzięki czemu książka wyróżnia się na tle innych lektur przyrodniczych. Rzecz o ptakach to książka jak najbardziej godna polecenia.

Recenzja została nadesłana przez Paulinę Żuraw.

Dla zainteresowanych tematem fauny i flory polecamy również książki Petera Wohllebena, znajdziecie je tutaj.

 

Ocena Pauliny
  • 9/10
    Ogólna ocena książki - 9/10
  • 9/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9/10
  • 9/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 9/10
  • 9/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 9/10
9/10

Fragment recenzji

Książka jest poruszająca i zaskakująca. Uświadamia Czytelnikowi, czym są ptaki i jak żyją. Autorka opisuje je bardzo szczegółowo, zwracając uwagę na ich podobieństwo do zachowań ludzkich. Ptaki potrafią pomagać sobie nawzajem, mają świadomość tego czym są, przeżywają emocje, tak samo mocno jak ludzie oraz tańczą w rytm muzyki.
Książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem i zaciekawieniem. Przetaczane przykłady zdolności ptaków wprawiają w osłupienie. Wiele osób zastanawia się, jak to jest, że ptaki latają w układzie klucza? Autorka odpowiada na te i inne pytania, które zdawały się nie mieć odpowiedzi. Porównywanie ptaków do ludzi jest bardzo ciekawe.