ArtykułyPodręczniki

Rok szkolny 2016/2017 – które podręczniki szkolne za darmo?

Jeszcze przed wakacjami warto sprawdzić, które podręczniki uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych otrzymają bezpłatnie, tym bardziej, że szykują się poważne zmiany dla rodziców uczniów klas III i V oraz II klasy gimnazjum.

W tym roku kolejne klasy otrzymają darmowe podręczniki.

a stack of vintage books with open top isolated on white background

Reforma, która miała zapewnić podręczniki szkolne za darmo wszystkim uczniom klas podstawowych i gimnazjalnych jest wprowadzana etapowo. W zeszłym roku darmowe książki do nauki otrzymały dzieci w klasach I, II i IV oraz I klasy gimnazjum.
W tym roku z ulgą odetchną także rodzice uczniów klas III i V klas podstawowych i II gimnazjum, którzy także będą mieli zapewnione podręczniki z ministerstwa.
Dopiero w przyszłym roku komplet darmowych podręczników otrzymają także uczniowie klas VI szkoły podstawowej i III gimnazjum.

Które podręczniki otrzymamy za darmo?

Uczniowie wszystkich klas objętych dotacją otrzymają komplet książek do nauki w poszczególnych klasach, w tym podręcznik i ćwiczenia oraz podręcznik do nauki języka obcego. Uczniowie klas I, II, IV szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum otrzymają podręczniki wieloletnie (z poprzedniego rocznika), w tym Elementarz MEN oraz podręcznik do języka obcego. W tym roku nowe będą tylko ćwiczenia, które, tak jak w roku poprzednim, będą własnością ucznia. Jedyny koszt, który obciąży rodziców będzie dotyczył zakupu podręczników do nauki przedmiotów nieobowiązkowych (np. etyka, religia, dodatkowy język obcy).

Uczniowie klas III i V szkoły podstawowej oraz klasy II gimnazjum także otrzymają komplet podręczników szkolnych za darmo, w tym podręcznik MEN i ćwiczenia oraz podręcznik do nauki języka obcego. Będą to książki zupełnie nowe, wieloletnie, które posłużą w przyszłych latach kolejnym rocznikom. Rodzice uczniów tych klas będą musieli pokryć ewentualne koszty podręczników do nauki przedmiotów nieobowiązkowych.

Wooden shelf with books and supplies in front of wooden wall. View with copy space

Jaką kwotę dotacji dostanie szkoła?

W tym roku uczniowie klas I, II i IV szkoły podstawowej oraz I klasy gimnazjum będą korzystać z podręczników wieloletnich z poprzedniego rocznika. Szkoły otrzymają dotacje tylko na ćwiczenia do kształcenia zintegrowanego i języka obcego. Kwota dotacji dla klasy I i II to – 49,50 zł/dziecko, dla klasy IV – 24,75 zł/dziecko, a dla klasy I gimnazjum – 24,75 zł/dziecko.

W tym roku szkoły otrzymają nowe Elementarze MEN dla uczniów klas 3 oraz dla tego samego rocznika dotacje na podręcznik do języka obcego (24,75 zł/dziecko) i ćwiczenia do kształcenia zintegrowanego i języka obcego – kwota dotacji: 49,50 zł/dziecko. Z kolei dla uczniów klas 5 szkoły otrzymają dotacje w kwocie 138,60 zł/dziecko na komplet podręczników do wszystkich przedmiotów oraz 24,75 zł/dziecko na ćwiczenia do wszystkich przedmiotów. Dotacja dla klas II gimnazjum obejmie podręczniki wieloletnie (w kwocie 247,50 zł/dziecko) oraz ćwiczenia do wszystkich przedmiotów ( w kwocie 24,75 zł/dziecko).

VI klasa szkoły podstawowej i III gimnazjum na razie bez dotacji.

Rodzice uczniów klas VI szkoły podstawowej i III gimnazjum będą z pewnością niepocieszeni, ponieważ ich dzieci w tym roku jeszcze nie otrzymają podręczników szkolnych za darmo. Dotacja obejmie wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych dopiero od września 2017/18.

TanioKsiążkowe zasoby podręczników szkolnych na rok
szkolny 2016/2017 znajdziesz tutaj >>

Agata Wołosik - Wysocka
 • Ania świętochłowice

  Nikomu nie jest łatwo,a użalanie się nic nie pomoże..tylko pogłębi niechęć do wszystkiego…nigdy w życiu nie ma niczego za darmo…!!!…i nigdy tak nie będzie!!!…a porównania typu..zarabiam tyle i tyle …co to da…najważniejsze to mieć chęci do życia..i motywacje…pozytywne myślenie i ps …tez jestem mamą i na nic się nie łapię…a dziecko moje potrafię wychować na szczęśliwe i na pewno nie wciągam je w rozmowy typu..polityka, ustawy, ustalenia…dzieci muszą się nauczyć,że nie zawsze będą posiadały to co maja inni !!!!…a to czy dostanę coś czy nie…jakie to ma znaczenie…żyjemy skromnie…jak prawie..cała Polska…;) i jeszcze potrafimy się uśmiechać…

  …ludzie umierają za kawałek spleśniałego chleba…pozdrawiam

 • Niesprawiedliwości

  Za poprzedniego rządu choć wszystkie dzieci z klas objętych darmowymi podręcznikami dostali. A teraz 500 plus dla wybranych skoro dostają niech płacą za podręczniki, a nie za moje podatki nowe auta kupują. Niby wszystko dla dziecka haha.

 • Andrzej

  Czyli jak za rok zlikwidują gimnazja to uczniowie III klas gimnazjum nie mają co liczyć na darmowe podręczniki, czyli Ci i ich rodzice najbardziej będą pokrzywdzeni.

 • Nela

  Czyli jak dobrze zrozumiałam klasy I gimnazjum dostają również ćwiczenia za darmo?

 • burzawcholere

  Jestem już w liceum i nigdy nie miałam nic za darmo i teraz też nie mam. Jak czytam komentarze, że jaki ten rząd jest zły bo dwa roczniki niestety muszą kupić książki (chociaż w następnym mogą już też mieć darmowe) to mi się śmiać chce. Dobrze że chociaż trochę zrobili. Ludzie ile w was nienawiści bo inni dostali coś czego wy nie. To zazdrość. Życie jest niesprawiedliwe. Tak bardzo mi was szkoda, że o rok dłużej będziecie musiały za cos płacić. Ciekawe co mają powiedzieć osoby co już skończyły edukację i nic za darmo nie mieli.

  • M.

   Nie mówimy co było a co jest obecnie.Nikogo nie interesuje Twoje liceum. I nie dziwię się, że część rodziców czuje się pokrzywdzona. Czemu znowu ktoś jest uprzywilejowany a drugi pokrzywdzony? Taki rząd.

 • Asia

  Więźniowie mają darmowe posiłki przez cały pobyt w więzieniu są my płacimy za posiłki I książki hahaha to dopiero sprawiedliwość 😀

 • Mario

  Co to ma znaczyć ze rocznik 2004 !nie dostanie ani razu darmowych książek. Niektóre roczniki to otrzymają już drugi rok z rzędu. Czy ktoś to analizuje. gdzie jest sprawiedliwość.

  • M.

   Ludzie w obecnym rządzie raczej liczyć nie potrafią 🙂

 • Gosia

  Jestem mamą dziecka z rocznika 2001, czyli po raz 10-ty będę płacić za podręczniki mojego syna. Dzieci urodzone w późniejszych latach mają po raz 1-szy bądź n-ty darmowe książki. Polityka ministerstwa doprowadza mnie do bezsilności i łez, takie mamy państwo rowności ,że jedni płacą za edukację dzieci przez wszystkie lata, a pozostali od początku nauki dzieci mają ją gratis. Tak nasze państwo dba o dobro i równość wszystkich obywateli.

 • karolina

  Jak dla mnie to DYSRYMINACJA! Moje dziecko, rocznik 2004, nie dostanie darmowych podręczników. W tym roku za same książki zapłaciłam 300zł. W zeszłym kupiłam podręczniki z listy szkoły a niektóre nie były nawet raz wykorzystane na lekcjach. Na jakąkolwiek dotację tez nie mam co liczyć bo „za dużo” zarabiam. Nikogo nie interesuje jakim kosztem dochody naszej, dwuosobowej rodziny są wyższe od kryterium dochodowego o kilkanaście złotych. Że moje dziecko samo wraca ze szkoły, i samo je obiad, i sam odrabia lekcje. Nikt też nie bierze pod uwagę, że ojciec dziecka od trzech lat nie płaci zasądzonych alimentów ani w żaden inny sposób nie przykłada się do jego utrzymania. Żadna instytucja nie zareagowała skutecznie na brak wypełniania obowiązków rodzicielskich przez ojca. Nie otrzymuję też sławnego 500+ bo to moje pierwsze dziecko. Nie jesteśmy też rodziną 3+ więc za przejazdy komunikacją miejską płacimy, nie obejmują nas zniżki za wstęp do muzeów, kin itp. Co powinnam zrobić abyśmy z moim dzieckiem byli traktowani jak wszyscy? Kiedy i w jaki sposób polityka prorodzinna obejmie również moją rodzinę?

  • Jagoda

   Dziecko Pani dostanie darmowe podręczniki w gimnazjum, chyba że… Rząd zlikwiduje gimnazja i obecnie wypożyczane uczniom podręczniki do klas 1-3 gimnazjum pójdą na przemiał.

  • Robert

   Trzeba brać swój los w swoje ręce. Nóż mi się w kieszeni otwiera jak czytam takie posty, Rząd o mnie nie dba, instytucje o mnie nie dbają, nawet facet z którym mam dziecko ma mnie gdzieś. Tak naprawdę nikt sie nie ulituje, że Twoje dziecko samo je i samo lekcje odrabia. Każdy boryka się ze swoimi problemami. Komuna się skończyła i każdy powinien być odpowiedzialny za siebie, a nie oglądać się dookoła, kto co da. Naprawdę roszczeniowość ludzi jest zdumiewająca!

 • ela

  DRAŃSTWO PO CAŁOŚCI !!!!
  nie rozumiem dlaczego moje dziecko z 2004 roku nie otrzyma darmowych podręczników – W OGÓLE !!! A INNI PO KILKA RAZY !!!!!
  500ZŁ na dziecko też nie otrzymałam bo starsze już studiuje (jest na dziennych studiach – na moim utrzymaniu), ale też wg cudownych rządzących nie należy nam się – wg nich mam tylko jedno dziecko (bo przecież na książki, dojazdy i inne niezbędne materiały manna z nieba nam leci)
  GDZIE TU POLITYKA PRORODZINNA, RÓWNOUPRWNIENIE !!!!!!!!! CZYSTA KPINA!!!!!!

  • Gimnazjalistka

   Ojej smutne. W mojej rodzinie tylko tato zarabia… mam 5 starszego rodzeństwa. Co prawda-pracują wszyscy, no ale kilka groszy też trzeba dać,a 500+ nie mamy. Nasza rodzina nigdy nie załapała się na kartę dużej rodziny. Idę do I gimnazjum i w końcu nie będę płacić za podręczniki. W tamtym roku do klasy 6 kosztowały więcej niż 500 złoty. Niektórzy mają gorzej od pani a nie stękają. Rozbawiają mnie komentarze takie jak pani. W tym roku zapłacicie- za rok będziecie mieli za darmo 😉 Tak trudno zrozumieć?

 • Zniesmaczona

  TO SKANDAL!!!!
  Jestem mamą dziecka urodzonego w 2004 roku, jest to najbardziej pechowy rocznik.
  „Nasze niezwykle dbające o obywateli Państwo” nie pomyślało, że dzieci z roku na rok są starsze, więc niektóre dostają podręczniki już po raz kolejny, a nasze dzieci nie dostały niczego.
  Dodam, że na becikowe się nie załapały, gdyż weszło w 2006 roku, na bezpłatne podręczniki też nie.
  To się nazywa równość!!!

 • Filip

  Czy jak siedze w 2 klasie gim bo nie zdałem do 3 to mam książki za darmo ??
  I gdzie je odebrać :/

  • Jagoda

   Tak masz za darmo, wypożyczy je biblioteka szkolna – miejsce, gdzie z pewnością jeszcze nie zaglądałeś, a teraz będzie okazja 😉

 • Marta

  Czy trzeba samemu kupić zeszyty ćwiczeń?

  • aga

   My w zeszłym roku dostaliśmy wszystko za darmo, nasz proboszcz finansuje nawet zakup książek i ćw. do religii.

 • Anita

  Rocznik 2001 zawsze jest omijany to jakaś pieprzona parodia. Co roku to samo albo rok modsi, albo rok starsi dostają książki. To jest chore

  • 2000

   No nie przypominam sobie, żebym dostał cokolwiek za darmo 🙂

 • dorota

  nigry rodzice rocznika 2004 nie skorzystalo dotacji a moze by sie to zienilo raz ten rocznik raz ten a nie cigla te same rocznik a 2004 nigry 6 rok kupuje ksiazki a inne rcczniik dostaja za darmo gdzie tu klasa?

  • Ktoś

   My przez 6 lat kupowaliśmy książki. Spokojnie to aż tak nie boli.

 • andzia

  Bierzmy pod uwagę że rocznik 2004 króry jest obecnie uczniem 6 klasy nie z korzysta z tego już długo ponieważ gdy dadzą książki za rok to tylko przez 2 lata będą mieli za darmo. ponieważ gimnazjum już nie będzie i będą kończyć szkołę jako ósmoklasiści.

  Więc żeby więcej rodzin z tego skorzystało powinni wprowadzać darmowe książki pierwsze od starszych klas!

 • LUCY

  co z rocznikiem 2006 ,w tamtym roku nie, w tym roku NIE i w następnym roku też nie ? więc kiedy?

  • Kasik

   Z tego co zrozumiałam to czwarte klasy dostaną książki ze szkoły z poprzedniego rocznika, czyli po swoich kolegach. Sa to podręczniki wieloletnie i klasy czwarte je właśnie otrzymają. Przynajmniej ja tak rozumiem. Bo też mój syn idzie do czwartek klasy. W zeszłym roku nie miał refundowanych książek.

  • Jagoda

   W tym roku są darmowe podręczniki dla klas 4-tych, wypożyczane z biblioteki szkolnej. Jeśli uczniowie dostaną ćwiczenia, nie muszą ich zwracać. Rocznik 2006 planowo będzie miał przez 6 lat darmowe podręczniki, chyba że nastąpi likwidacja gimnazjów.

 • AndziA

  Ja w tamtym roku dostałam podręczniki za darmo i to wcale nie jest tak jak mówi pani AS bo my za wygięty róg musieliśmy oddać całą cenę książki szkole żeby kupiła nową…

  • Jagoda

   Niespecjalnie wierzę w ten „wygięty róg”. Prawdopodobnie wcale go nie było – z powodu jedynie wygiętego rogu bibliotekarz powinien przyjąć podręcznik z powrotem, a Ty, droga Andziu, szanuj na przyszłość wypożyczone podręczniki, najlepiej załóż okładki.

 • marek

  Co roku cos zmieniaja.Dali by od razu wszystkie darmowe podreczniki.Zgadzam sie z AS ze znowu rocznik 2004 pokrzywdzony ale i rowniez 2005.Pomysleli sobie ze wiekszosc rodzin bierze 500 plus to ich stac na podreczniki.Nie biora tego pod uwage ze dzieciaki i rodzina maja rowniez inne potrzeby.Banda byd…..

  • burzawcholere

   Ojejku. Dobrze, że cokolwiek robią i pewnie niedługo i te roczniki będą mieli darmowe, za to pozdrawiają osoby pełnoletnie (dalej sie uczące którym 500+ nie dotyczy) oraz studenci 🙂

 • as

  znowu rocznik 2004 pokrzywdzony, dopiero w gimnazjum mogą skorzystać z programu i nigdy nie będą mogli skorzystać z nieużywanych podręczników, ciekawe że nikt tego nie zauważył 🙁

  • bs

   Ojej smutne! Rocznik 2003 pozdrawia. 😉