49109801144ksRok 2017 zbliża się wielkimi krokami. Dla czytelników to szczególnie ważny moment, bo oznacza, że już niedługo mogą się spodziewać wyczekiwanych, książkowych premier. A gorących hitów wydawniczych w tym czasie zapowiada się naprawdę sporo. Co więcej, nowy rok to nowi patroni, którzy będą nam przyświecać przez kolejne 12 miesięcy. My już wiemy, pod znakiem jakich artystów rozpocznie się nowy rok.

Rok 2017 i jego patroni

Zgodnie z postanowieniem Sejmu, 2017 rok upłynie nam pod patronatem: Adama Chmielowskiego, Josepha Conrada-Korzeniowskiego, Tadeusza Kościuszki, Honorata Koźmińskiego, Józefa Piłsudskiego, a także rzeki Wisły. Ponadto, pod kierownictwem UNESCO obchodzona jest 200. rocznica Kościuszki oraz 100. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa.

Adam Chmielowski to malarz, który znany jest również, jako Święty Brat Albert – założyciel zgromadzenia albertynów oraz albertynek. Słynął z pracy na rzecz biednych i bezdomnych.

Józef Conrad-Korzeniowski jest niekwestionowanym mistrzem pióra, który stworzył takie arcydzieła literatury, jak Jądro ciemności czy Lord Jim, które do tej pory znajdują się w kanonie lektur szkolnych. Syn polskich zesłańców syberyjskich, który prozę tworzył w języku angielskim, mieszkając w Wielkiej Brytanii.

Tadeusz Kościuszko to słynna postać w dziejach historii Polski. Generał, który uczestniczył w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Był również najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej podczas powstania polskiego przeciwko Rosji i Prusom.

Honorat Koźmiński polski teolog i kapucyn, który założył wiele zgromadzeń zakonnych. Uzyskał rangę błogosławionego Kościoła rzymskokatolickiego. O jego naukach można dowiedzieć się z książki Dobrego dnia.

Józef Piłsudski, marszałek, twórca Legionów Polskich. Polski działacz społeczny i niepodległościowy, naczelnik państwa w latach 1918-1922, a także dwukrotny premier w okresie międzywojennym. 

Jeśli zaś chodzi o Wisłę, to patronat tłumaczony jest następująco: Sejm oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego. Warto wspomnieć, że dokładnie 550 lat temu w wyniku postanowień II pokoju toruńskiego Polska odzyskała panowanie nad całym biegiem żeglownej Wisły. Zaś Ludwik Zamenhof zasłynął, jako twórca międzynarodowego języka esperanto.