Córka papieżaDario Fo był kontrowersyjnym satyrykiem, dramaturgiem oraz powieściopisarzem. Ponadto zajmował się również aktorstwem i reżyserią teatralną. Zmarł 13 października w wieku 90 lat. Od dłuższego czasu zmagał się z dolegliwościami układu oddechowego.

Dario Fo i jego twórczość

W Polsce najbardziej znaną książką pisarza jest Córka papieża. Opowiada ona o losach Lukrecji Borgii, która jest córką kardynała Rodrigo de Borgii – późniejszego papieża Aleksandra VI. Dziewczyna została otoczona opieką i otrzymała staranne wykształcenie, dzięki czemu miała stać się dobrze wychowaną panienką. Los nie był dla niej łagodny. Gdy osiągnęła 12 lat, jej ojciec nie zawahał się użyć jej do celów politycznych. Wydał ją za mąż i towarzyszył Lukrecji podczas nocy poślubnej. Następnie Rodrigo rozwiódł dziewczynę z pierwszym mężem zaś drugiego zamordował. Trzeci wybranek, który przypadł nieszczęsnej dziewczynie był kobieciarzem i syfilitykiem. Przeciętna uroda dziewczyny nie przeszkodziła jej stać się symbolem rozbuchanych żądz erotycznych oraz rozwiązłego stylu życia. Niejednokrotnie oskarżano ją o kazirodcze stosunki z bratem i ojcem. Przylgnęła do niej łatka „największej kurtyzany Rzymu”. Czy zasłużyła na złą sławę, czy stała się jedynie ofiarą intryg własnego ojca?

Dario Fo staje w obronie Lukrecji. Książkę Córka papieża oparł na autentycznych listach dziewczyny. Co w nich znalazł? Okazuje się, że była to kobieta łagodna, która wbrew własnej woli została uwikłana w intrygi ojca.

Pisarz literacką nagrodę Nobla otrzymał w roku 1997. Jego wygrana wzbudziła wiele kontrowersji i wielkie niezadowolenie. Stwierdzono nawet, że to zupełna kompromitacja nagrody. Premier Włoch, Matteo Renzi, zaś następująco zareagował na śmierć noblisty: Włochy straciły jedną z największych osobowości teatru, kultury i życia społecznego. Jego satyra, obserwacje i praca nad scenografią oraz wszechstronne działania artystyczne są światowym dziedzictwem jednego z najwybitniejszych Włochów.

Książkę Córka papieża znajdziecie tutaj. Serdecznie polecamy!