Nike 2017 dla książki

Nagrody Nike, przyznawane od 1997, nazywane są polskimi literackimi Noblami. Są to niewątpliwie niezwykle prestiżowe wyróżnienia i jedne z najważniejszych nagród dla polskich autorów współczesnych. W minioną niedzielę tradycyjnie, jak co roku w pierwszą niedzielę października, poznaliśmy zwycięskiego autora i jego książkę. W tym roku nagroda Nike 2017 trafiła w ręce autora książki Żeby nie było śladów, Cezarego Łazarewicza. Z kolei nagrodę czytelników otrzymał Stanisław Łubieński za Dwanaście srok za ogon. Sprawdźcie, jakie tematy podejmują autorzy w nagrodzonych tytułach.

Nike 2017 za reportaż 

Cezary Łazarewicz dokonał czegoś niezwykłego. Otrzymał nagrodę Nike za reportaż. Jest to pierwsze takie zdarzenie w historii tej nagrody od 21 lat. Jak informuje Gazeta Wyborcza, fundator nagrody, podczas odbierania nagrody autor przyznał, że nikt nie wierzył w jego książkę, a on sam obawiał się, że jego reportaż przejdzie bez echa. Jednak tak się nie stało, czym niewątpliwie udowadnia, że trzeba wierzyć w swoją pracę i swoje przekonania, nawet jeśli wszyscy zamykają przed nami swoje drzwi. A więc, o czym jest ten reportaż, że udało mu się otworzyć ich ostatecznie aż tak wiele?

Nagroda Nike 2017. Książka poruszająca temat zbrodni 

Cezary Łazarewicz

Cezary Łazarewicz, źródło: WirtualneMedia.pl

Reportaż Żeby nie było śladów to wstrząsający powrót do jednej z najgłośniejszych spraw PRL-u, sprawy śmierci Grzegorza Przemyka. Autor z niezwykłą dokładnością i precyzją powraca do tych wydarzeń, przedstawiając krok po kroku działania ówczesnych władz w celu ukrycia prawdy i zatuszowania śladów zbrodni dokonanej na młodym maturzyście.

Książka o wielkim kłamstwie

Poznamy relacje świadków, wszystkie znane wydarzenia związane ze sprawą, szczegóły heroicznej walki rodziców o ukaranie winnych. Jednak najważniejszym elementem książki, jest pokazanie mechanizmów działania władzy, sytuacji, w której rządzący są w stanie zatuszować coś takiego jak zbrodnię i nigdy nie otrzymać za to kary. Mimo, iż jest to powrót do wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat, reportaż zdaje się być przestroga dla współczesnych rządzących. Nawet sam autor podczas odbierania nagrody nie krył swojego krytycznego stosunku do władz:

Kłamstwo wciąż można przedstawiać jako prawdę. Mam nadzieję, że za 20 lat ktoś opisze dzisiejsze mechanizmy władzy.

Nike 2017. Nagroda czytelników dla książki o ptakach 

Z kolei nagrodę przyznaną przez czytelników Gazety Wyborczej otrzymał Stanisław Łubieński za zbiór tekstów Dwanaście srok za ogon. Tytuł książki nie jest żadną metaforą dla poważnej tematyki, tak jak jest w przypadku Żeby nie było śladów Cezarego Łazarewicza. Tutaj mamy do czynienia z najprawdziwszym światem przyrody. Jednak nie jest to monotonna opowieść o gatunkach ptaków i informacjach o tym, gdzie występują, ale o wielkiej pasji do tych zwierząt, która narodziła się jeszcze we wczesnym dzieciństwie. Autor nie tylko opowiada o tych niezwykłych stworzeniach, jakby były jego przyjaciółmi, ale zabiera czytelnika w niewiarygodną podróż przez puszcze, lasy i twórczość artystów, łącząc ją z niezwykle interesującymi faktami ze świata sztuki czy historii np. z obrazami Chełmońskiego. To niewątpliwie wielka gratka dla miłośników przyrody i po prostu entuzjastów dobrej literatury.

Wyróżnienie książki Łubieńskiego zdaje się potwierdzać trend ekologiczny, który w ostatnim czasie zajmuje niezwykle istotne miejsce w literaturze współczesnej. Podobnie jak w bestsellerowej książce Sekretne życie drzew Petera Wohllebena i Sekretach roślin i zwierząt w miejskiej dżungli Nathanaela Johnsona, także i tutaj autor przedstawiając swoje zamiłowanie i pasję do świata przyrody nawołuje o ochronę zasobów Natury.

Nagroda Nike 2017. Polski Nobel 

Nagroda Nike 2017

Źródło: nike.org.pl

Nagroda Nike 2017 została przyznana po raz 21-y. Jury corocznie w pierwszą niedzielę października przyznaje nagrodę za najlepszą książkę roku. Nagroda może zostać przyznana książce z dowolnego gatunku literackiego, ważne jest to, aby była to powieść współczesna. Nagroda Nike to nie tylko ogromny prestiż, ale także nagroda finansowa wielkości 100 tys złotych, ufundowana przez Fundację Agory i Gazetę Wyborczą.

Pierwszym etapem przyznawania nagrody jest ogłoszenie w maju listy 20 nominowanych twórców, następnie we wrześniu zostaje wyłoniona finałowa siódemka. Ostatecznego zwycięzcę poznajemy w pierwszą niedzielę października, która w tym roku wypadła 01. października.

Czy znacie już książki laureatów? Co sądzicie o wyborze jury?