Mirosława Kareta to polska pisarka, która znana jest z przejmującej powieści Pokochałam wroga. Jest to pierwszy tom sagi traktującej o rodzie Petrycych. Niedawno na polskim rynku ukazała się również druga część owej historii pt. Bezimienni. Warto również wspomnieć, że fani pisarki będą mieli okazję spotkać się z nią osobiście na Krakowskich Targach Książki w sobotę, 29 października o godzinie 11.00.

Mirosława Kareta i jej twórczość

Trzeba wspomnieć, iż pisanie to nie jedyne zajęcie Karety. Autorka jest również historykiem oraz dziennikarką. W czasie podróży do Monachium i poszukiwań w rodzinnym Krakowie, natrafiała ona na prawdziwe historie, które pisało samo życie. To one, między innymi, były inspiracją do stworzenia własnych dzieł z wojenną przeszłością w tle.

Pokochałam wrogaPokochałam wroga to opowieść o zakazanym związku. Bo jak w czasach zimnej wojny wyobrazić sobie miłość dwójki ludzi z zupełnie przeciwnych obozów? Główna bohaterka, Jadwiga, zakochuje się w członku ruchu oporu, kimś, kto powinien być jej śmiertelnym wrogiem. Kilkadziesiąt lat później, już na łożu śmierci matka wyznaje synowi, Maksymilianowi, kilka tajemniczych słów. Ponadto, chłopak odnajduje jej pamiętnik z czasów wojny. To wszystko zaczyna kierować go na trop mrocznej, rodzinnej tajemnicy. Co więcej, okazuje się, że owa tajemnica jest również narodowym tabu… Wkrótce szanowany, krakowski lekarz przekona się, że są ludzie, którzy nie cofną się przed niczym by uniemożliwić mu poznanie prawdy.Bezimienni

Bezimienni to historia o odważnej miłości, polskim podziemiu i walce o pamięć. Ranny lotnik RAF-u musiał być umiejętnie ukrywany przez krakowskie podziemie. Gdyby Niemcy trafili na jego ślad, byłoby to kolejną wielką wyspą w konspiracyjnych szeregach. Pelagia wiedziała, że musi zachować milczenie i dla dobra wszystkich robiła to jeszcze przez wiele lat po wojnie. Zdecydowała się mówić dopiero w 1991 roku, kiedy przybyła do Polski na Boże Narodzenie. Jednak nawet jej najbliższa rodzina nie była w stanie uwierzyć w historię, którą przedstawiała. Na pomoc ciotce decyduje się Anna Petrycy, córka znanego krakowskiego lekarza i polityka. Wraz z kobietą zaczyna poszukiwać świadków, mogących potwierdzić jej słowa.