Ciekawostki o książkach

„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk uhonorowane Literacką Nagrodą Nike

Nike 2015Werdykt nie mógł być inny. „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk były najgłośniejszą książką roku, a teraz zdobyły w pełni zasłużony, prestiżowy laur Nike.

W tegorocznej edycji wśród siedmiu finalistów, oprócz Tokarczuk,  znaleźli się: Ignacy Karpowicz („Sońka”), Szczepan Twardoch („Drach”),  Magdalena Tulli („Szum”), Jacek Dehnel („Matka Makryna”),Wioletta Grzegorzewska („Guguły”) oraz Jacek Podsiadło („Przez sen”). Jednak to autorka „Ksiąg Jakubowych” zgarnęła najwyższą nagrodę oraz wygrała w głosowaniu czytelników.

Akcja „Ksiąg Jakubowych” rozgrywa się drugiej połowie XVIII wieku na terenach wielokulturowej Polski. Na gali Tokarczuk zaznaczała jednak, że historię Jakuba Franka można odnosić do współczesnej sytuacji społeczno-politycznej, a jej przesłanie jest uniwersalne i w świetle obecnych problemów, nadal aktualne:

Można ją czytać jako metaforę tego, co dzieje się dziś u bram Europy. Przypomina nam, jak trudny jest proces asymilacji, przegryzania się. Ale też mówi, że nie ma społeczeństw czystych etnicznie, nie ma narodów o oddzielnych genach, a to, co łączy, to kultura, wspólnota i solidarność.

Książki Olgi Tokarczuk znajdowały się w finale Literackiej Nagrody Nike już sześciokrotnie. Większość z nich wygrywała również w plebiscycie czytelników. Ostatnią statuetkę dłuta Gustawa Zemły pisarka odebrała w 2008 r. za powieść „Bieguni”.

Kup „Księgi Jakubowe” w księgarni TaniaKsiazka.pl >

Księgi Jakubowe