Książki na podstawie filmów, które warto przeczytać to ciekawa propozycja na tegoroczne wakacje, zwłaszcza, że pogoda za oknem często nie zachęca do aktywnego spędzania czasu na zewnątrz. Ogólnie panuje tendencja, że to scenariusze do filmów powstają na podstawie książek, a nie odwrotnie. Znacznie łatwiej znaleźć film lub serial, który został zekranizowany dzięki powieści lub bajce dla dzieci. A jednak jest wiele pisarzy, którzy podjęli się napisania książki w oparciu o topowy film. Udawało im się to naprawdę z różnym skutkiem. Ja natomiast wybrałam trzy książki, które na pewno Was nie rozczarują. Znajdziecie w nich rzeczy, dla których nie było miejsca w wersji filmowej. Oto one:

3 książki na podstawie filmów, które warto przeczytać

1. Stowarzyszenie Umarłych Poetów Nancy H. Kleinbaum

Film Petera Weira pt. Stowarzyszenie Umarłych Poetów, zrobił prawdziwą furorę i został nagrodzony m.in. za najlepszy scenariusz oryginalny. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy lepszy jest film, czy książka. Sam Robin Williams w roli profesora Johna Keatinga, przechyla szalę na korzyść wersji filmowej.

A jednak, śmiały krok podjęty przez Nancy H. Kleinbaum i próba przeniesienia kinowej świetności na papier, okazały się dobrym posunięciem. Książka ma swój niepowtarzalny klimat, jest bardziej szczegółowa, ale nie różni się znacząco od filmu pod względem całej historii. Dzięki temu na pewno nie rozczaruje jego fanów. Jest godna polecenia.

2. Dziewczyna w czerwonej pelerynie Sarah Blakley Cartwright

Książki na podstawie filmów - sprawdź na TaniaKsiążka.pl

Czy jest tu ktoś, kto nie słyszał historii o Czerwonym Kapturku? W filmie Catherine Hardwicke pt. Dziewczyna w Czerwonej Pelerynie, mamy do czynienia z młodą kobietą, rozdartą między uczuciem do jednego tajemniczego mężczyzny, a powinnością wobec drugiego, wybranego jej przez rodziców. Tak jest i w książce. Nie jest to jednak kolejna historia o skomplikowanej miłości. Jest przecież wilk. A raczej wilkołak, któremu ludzie składają ofiary, by złagodzić jego gniew. Niestety giną kolejne osoby, a jedyną, która może się z nim porozumieć, jest Valerie, czyli tytułowa dziewczyna w czerwonej pelerynie…

Zdecydowanym plusem jest to, że dzięki książce poznajemy punkt widzenia nie tylko Valerie, ale także innych bohaterów. Świetna historia z dzieciństwa w wersji dla dużych dzieci i dorosłych.

3. Miasto 44 Marcin Mastelarz

Pora na polską literaturę. Powieść Miasto 44 jest klasycznym dramatem wojennym, napisanym w oparciu o film Jana Komasy o tym samym tytule. Książka uzupełniona jest wieloma kadrami z filmu, dzięki czemu świetnie oddaje jego atmosferę. Sam Mastelarz rozbudował wątki zawarte w filmie i dopełnił to, co wymagało dopełnienia. Film i książka nie są identyczne, ale przenikają się wzajemnie. Opowiadają historię młodych ludzi, których Czytelnik poznaje w 1944 roku, w Warszawie. W mieście, które pochłania wojna, zniszczenie. Wszystko dzieje się szybko, bo nie ma czasu, by zwlekać. Kolejny dzień może być ostatnim. Między bohaterami rodzi się przyjaźń, miłość i braterstwo. W całym okropieństwie jest też miejsce na żarty i wygłupy. Wszytko, byle tylko poradzić sobie w przerażającej rzeczywistości…

Poznanie realiów wojny z perspektywy młodych ludzi jest intrygujące i bardzo emocjonujące. Zarówno film, jak i książka, warte są uwagi. Zwłaszcza, że już wkrótce będziemy obchodzić 73 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Jeśli znacie zarówno film jak i książkę, podzielcie się z nami Waszymi opiniami. Jeżeli jednak widzieliście któryś ze wspomnianych filmów, ale nie czytaliście książki napisanej na podstawie jego scenariusza, to gorąco Wam je polecamy!