bible-repair

Wbrew pozorom utrzymanie książek w dobrym stanie nie jest proste. Nawet niewłaściwe ułożenie na półce lub zbyt duża wilgotność powietrza mogą być dla nich bardzo szkodliwe. Aby tego uniknąć, wystarczy stosować się do kilku prostych zasad.

Przechowywanie 

Domowa biblioteczka z książkami stojącymi na odkrytych półkach to marzenie każdego KsiążkoHolika. Jednak dużo bezpieczniejszą opcją jest trzymanie ich w oszklonych szafkach, które chronią od kurzu i przeciągów. Jeśli decydujemy się już na całkowite odsłonięcie naszego zbioru, warto umieścić go z dala od okien, kaloryferów i źródeł intensywnego światła. Podczas porządków niewskazane jest również przecieranie brzegów wilgotnymi szmatkami – do tego celu najlepiej sprawdzają się specjalne zmiotki lub suche ścierki. Książki powinny stać prosto, w równych rzędach. Jeśli są przechylone, po jakimś czasie zaczną się odkształcać, dlatego warto jest je systematycznie ustawiać do pionu. Co ciekawe, książka nie powinna również leżeć, więc z pewnością nie może służyć jako stabilizator dla reszty.

Naprawa

Najgorszą zbrodnią, jaką można dokonać na zniszczonej książce, jest sklejenie jej taśmą. Klej wchodzi bowiem w reakcję z papierem, po wielu latach żółknie, traci swoją moc i zostawia na kartach nieestetyczne ślady. Jeśli nie chcemy, aby naprawą zajął się specjalista, możemy dokonać jej sami za pomocą specjalistycznych taśm introligatorskich, które są dużo łagodniejsze dla papieru. Z kolei zalanie książki wodą jest praktycznie nieodwracalne, jednak można starać się zminimalizować skutki uszkodzenia. Każdą kartkę należy przełożyć papierem, przycisnąć ciężkim przedmiotem i pozostawić do wyschnięcia, co jakiś czas zmieniając papier na suchy. Zdecydowanie nie wolno suszyć książek na kaloryferach, ponieważ od razu stracą swój kształt.

 Użytkowanie

Zasady użytkowania książek są proste i powszechnie znane, jednak przyzwyczajenia czytelników bywają dla nich bezlitosne. Jedną z najczęściej stosowanych praktyk jest pozostawianie otwartej książki okładką do góry. Może to z czasem doprowadzić do wypadania stron i tworzenia się zagnieceń na miękkich grzbietach. Dlatego do zaznaczania miejsca, w którym skończyliśmy czytać, należy używać cienkich zakładek. Nie wolno również zaginać rogów, ponieważ powoduje to nieodwracalne „złamanie” papieru. W przypadku cienkich książek niedopuszczalne jest również składanie okładek razem i czytanie ich w taki sposób. Nawet najbardziej wytrzymałe egzemplarze po pewnym czasie zaczną się rwać i gubić kartki.