dunkierka

Winston Churchill o operacji „Dynamo” powiedział, że była cudem. Bo jak inaczej nazwać sukces ewakuacji ponad 300 tysięcy brytyjskich i francuskich żołnierzy, odbywającej się pod ostrzałem niemieckich wojsk? Książka Dunkierka Edwarda Keble Chattertona przybliża nam tamte dramatyczne wydarzenia. Autor z wielu perspektyw relacjonuje kulisy operacji z góry skazanej na porażkę, która okazała się bardzo ważnym sukcesem aliantów podczas II wojny światowej.

O Dunkierce, a właściwie operacji Dynamo głośno zrobiło się za sprawą reżysera Christophera Nolana, który nakręcił poruszający film o jednej z najbardziej zaciekłych bitew II wojny światowej. Krytycy mówią o obrazie Nolana mniej w kontekście historii, a bardziej emocji, jakie towarzyszyły ewakuowanym z Francji brytyjskim żołnierzom. Pokazanie ludzkiego wymiaru tego wydarzenia, które dla współczesnych było już jedynie suchym faktem z podręcznika, przywraca pamięć o bohaterstwie, ale też zwykłym strachu żołnierzy oraz cywilów zaangażowanych w walkę z Niemcami. Podobnie jest w przypadku Dunkierki Edwarda Chattertona.

Dunkierka Edward Keble Chatterton – o książce

Warto wiedzieć, że powieść brytyjskiego pisarza powstała na gorąco, zaraz po sukcesie operacji Dynamo. Dunkierka jest jednym wielkim hołdem złożonym uczestnikom tej trwającej kilka dni krwawej bitwy. Bitwy, która zaważyła na losach wojny i uchroniła Wielką Brytanię przed nazistami. W efekcie, kilka lat później, przyczyniła się do porażki Niemców.

Chatterton wnikliwie analizuje wszystkie aspekty tamtych wydarzeń. Przedstawia przyczyny, szczegółowo opisuje wkład sił wojskowych i cywilnych, zdaje się przywoływać każdą możliwą jednostkę, biorącą udział w walce. Przeważnie jest to niestety sucha faktografia, ale czasami narracja przeradza się w opowieść, która aż kipi od emocji.

Dlaczego w książce historycznej tak dużo osobistego zaangażowania? Po pierwsze dlatego, że Chatteron napisał ją jeszcze podczas wojny i zwyczajnie zabrakło mu czasu na zdobycie dystansu do całej sprawy. A po drugie był Brytyjczykiem, a Dunkierka stanowiła jeden z najważniejszych epizodów tamtych lat i wiązała się ze zdradą belgijskiego króla Leopolda II. Chatterton sam był żołnierzem i pisanie o młodszych kolegach, którzy zginęli z rąk wroga w okrutnych okolicznościach, musiało mieć wpływ na ogólny przekaz.

Jego książka nie jest więc obiektywnym źródłem historycznym, a wiele z zawartych w niej opinii współcześni mogliby zinterpretować zupełnie inaczej. Nie zmienia to jednak faktu, że stanowi bardzo ważne świadectwo swojej epoki.

Komu polecam Dunkierkę? Ze względu na specyficzny temat oraz styl Chattertona, przede wszystkim entuzjastom historii oraz pasjonatom II wojny światowej. Jeśli spodobał Wam się film Nolana, książka Chattertona to dobre uzupełnienie tematu, rzucające zupełnie inne światło na tamte wydarzenia.

A tych na poważnie zainteresowanych operacją Dynamo odsyłam także do innych tytułów: Dunkierki Joshuy Levine’a, która zainspirowała twórców filmu oraz Dunkierki Łukasza Henela.

Kup książkę Dunkierka Edwarda Kebla Chattertona w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>

Ocena Malwiny
  • 5/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 5/10
  • 5/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 5/10
  • 4/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 4/10
  • 7/10
    Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 7/10
5.3/10

Fragment recenzji

Chatterton wnikliwie analizuje wszystkie aspekty tamtych wydarzeń – przedstawia przyczyny, szczegółowo opisuje wkład sił wojskowych i cywilnych, zdaje się przywoływać każdą możliwą jednostkę, biorącą udział w walce. Przeważnie jest to niestety sucha faktografia, ale czasami narracja przeradza się w opowieść, która aż kipi od emocji.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)