Co czyta dzisiejsza młodzież?

Oderwanie się od szarej rzeczywistości i ucieczka w świat fantastycznej wyobraźni albo poszukiwanie w książkach odpowiedzi na nurtujące pytania – oto, czego od literatury wymaga współczesny młody czytelnik.

Książki cieszące się wśród nastolatków największą popularnością można podzielić na dwa podstawowe nurty. Pierwszy z nich to szeroko pojęta literatura fantastyczna, która pozwala odbiorcy na zanurzenie się we wciągającym i przesiąkniętym tajemnicą wykreowanym świecie. Drugi nurt wiąże się z funkcją poznawczą i pragnieniem obcowania z realnymi problemami, dotykającymi dorastającego człowieka.

Co czyta dzisiejsza młodzież?

Co czyta dzisiejsza młodzież?

Magiczny romans

Ogromne zainteresowanie literaturą fantasy przeznaczoną dla nastolatków zaczęło się wraz z sukcesem cyklu o „Harrym Potterze” J.K. Rowling. Magiczna rzeczywistość okazała się niezwykle pociągająca, ponieważ pozwalała na oderwanie się od szarości życia i wsiąknięcie w fascynującą przygodę ze świetnie skonstruowanymi, pełnokrwistymi postaciami. Dzisiaj miejsce czarodziejów zajęły wampiry i wilkołaki, a na pierwszy plan wysunął się wątek romansowy, który skutecznie zaspokaja apetyty, przede wszystkim, dorastających dziewcząt. Na fali sukcesu Stephanie Meyer i jej sagi „Zmierzch”, powstało wiele powieści bazujących na podobnych motywach, m.in. „Pamiętniki wampirów” (L.J. Smith, Clark Aubrey),  „Akademia wampirów” (Mead Richelle), „Krwawy księżyc” (Alyxandra Harvey), „Dom nocy” (P.C. Cast, Cast Kristin), „Wampir z przypadku” (Ksenia Basztowa). Ciekawą polską autorką fantasy dla młodzieży jest Katarzyna Berenika Miszczuk, która swoją debiutancką powieść „Wilk” napisała w wieku 15 lat. Kontynuacją opowieści o dziewczynie zakochanej w tajemniczym chłopaku jest „Wilczyca”. Ostatnio wydane utwory autorki to trylogia „Ja, diablica”, „Ja, anielica” oraz „Ja, potępiona”, czyli przepełnione humorem, ale trzymające w napięciu historie o ścieraniu się sił ziemskich i piekielnych.

Bardziej wyrobieni młodzi czytelnicy sięgają również po fantasy dla dorosłych. Wśród najpopularniejszych autorów znajduje się J.R.R. Tolkien ze swoją trylogią „Władcy Pierścieni” oraz „Hobbitem”. Nastolatkowie dużą sympatią darzą również Andrzeja Sapkowskiego (np. saga o Wiedźminie czy „Trylogia husycka”), Jacka Dukaja, Andrzeja Pilipiuka, Maję Lidię Kossakowską, Terry’ego Pratchetta i wielu innych. Ponadto niesłabnącą popularnością cieszą się autorzy literatury grozy – Stephen King i Graham Masterton oraz najnowsze bestsellery Dana Browna, Stiega Larssona czy klasyki kryminału Agathy Christie.

Narkotyki i przemoc

Na drugim biegunie zainteresowań znajduje się literatura obyczajowa, której odbiorcami są najczęściej dziewczęta, szukające wskazówek dotyczących radzenia sobie z wieloma problemami. Najchętniej czytane książki dotyczą spraw bliskich dorastającemu człowiekowi i oscylują wokół tematów związanych z przemocą rówieśniczą, patologiami, narkomanią, anoreksją czy miłosną inicjacją. Najpoczytniejsze od wielu lat klasyki gatunku to „My dzieci z dworca ZOO” Christine F. oraz „Pamiętnik narkomanki” Barbary Rosiek, opowiadające o zatracaniu się w nałogach i bolesnych konsekwencjach niewłaściwych wyborów. Tę samą tematykę podejmuje Anna Onichimowska w „Hera moja miłość” oraz Jak Paweł Krasnodębski w „Z życia narkomanki”. Inne popularne tytuły to: „Anorektyczki” Marty Babińskiej, „Dziennik bulimiczki” Elizabeth Zoller i Brigitte Kolloch czy „Dobranoc, słonko” Heidi Hassenmuller.
Młode czytelniczki chętnie sięgają również po nieco lżejszą literaturę, która w humorystyczny sposób opowiada o losach zwyczajnych lub zupełnie niezwykłych nastolatek. Lubianą autorką jest Meg Cabot, specjalizująca się w pisaniu komedii romantycznych dla nastolatków i dorosłych. Jej najpopularniejsze książki to: „Pamiętnik księżniczki”, „Kłamczucha w opałach”, „Liceum Avalon” czy „Top modelka”. Równie poczytna jest Cecily von Ziegesar ze swoimi seriami „Plotkary” oraz „Dziewczyna super”.

Wszystkie wymienione tytuły znajdziesz w księgarni TaniaKsiazka.pl >>