A.J. Kazinski to pseudonim dwóch duńskich autorów. Jeden z nich – Jacob Weinreich jest scenarzystą. Drugi to Anders Rønnow Klarlund – scenarzysta i reżyser. Pierwszy debiutował jako pisarz w 2001 roku, drugi natomiast osiem lat później. Ich pierwsza wspólna powieść z cyklu Niels BentzonOstatni dobry człowiek została wydana w szesnastu krajach i stała się międzynarodowym wydarzeniem. Ten filozoficzny thriller niedługo po premierze miał już na swoim koncie całkiem sporo nagród i utrzymywał się przez długi czas na wielu listach bestsellerów. Jak do tej pory w skład cyklu wchodzą trzy powieści. Oto one:

Cykl Niels Bentzon A.J. Kazinskiego

1. Ostatni dobry człowiek

Cykl Niels Bentzon A.J. Kazinskiego - sprawdź na TaniaKsiazka.pl!

Niels Bentzon jest duńskim negocjatorem policyjnym, a także wybitnym, ale i wrażliwym humanistą. A oprócz tego panicznie boi się podróżowania. Hannah Lund jest astrofizyczką zajmującą się czarną materią, którą od lat zmaga się z depresją. Oboje dostają niezwykle ważne zadanie, które okaże się wyścigiem z czasem. Bóg kiedyś powiedział Mojżeszowi, że po Ziemi zawsze będzie stąpać trzydziestu sześciu sprawiedliwych. Nie widzą oni, że są wybrani, jednak będą chronić ludzkość, która bez nich zginie. Niels i Hannah muszą odnaleźć i ocalić ostatnich sprawiedliwych, którzy w różnych częściach świata zaczynają umierać śmiercią nagłą i niewytłumaczalną. A na ich ciałach zawsze widnieje jeden tajemniczy symbol.

Fabuła książki opiera się na biblijnej opowieści o trzydziestu sześciu sprawiedliwych, dzięki którym ludzkość jest pod stałą ochroną. Autorzy, mimo tego że pisali osobno stworzyli książkę niezwykle jednolitą i spójną, w której wszystko jest na swoim miejscu. W powieści znajdziemy wiele nawiązań do Biblii, polityki, matematyki i astrologii. Ponadto pojawia się w niej świetnie zarysowana intryga, rozbudowane i głębokie pod względem charakteru postaci oraz sporo nawiązań do metafizyki. To książka, w której sprecyzowane zostanie pojęcie dobra we współczesnym świecie.

2. Sen i śmierć

Dwa dni wcześniej zaginęła primabalerina Duńskiego Baletu Królewskiego. Teraz leży na środku torów ze zmiażdżoną czaszką. Nie żyje. Niels Bentzon powinien był ją powstrzymać. Nie powinien był dopuścić do tego, by tamtej nocy skoczyła z mostu w Kopenhadze. Ale nie podołał. Nie przekonał jej. Wtedy nic o niej nie wiedział. Teraz wie, kim była, jednak nadal nie wie dlaczego popełniła samobójstwo. Czy ktoś ją prześladował i doprowadził do jej śmierci? Śledztwo trwa. Sprawa komplikuje się, kiedy przychodzi raport z sekcji zwłok. Kobieta przez popełnieniem samobójstwa została utopiona. A następnie przywrócona do życia. Niels i Hannah mają do rozwiązania niezwykle trudną zagadkę, w której będą musieli zapoznać się z grecką filozofią oraz rzeźbami Thorvaldsena, które skrywają wiele tajemnic.

Autorzy stawiają pytanie o granicę między życiem i śmiercią. Mimo to powieść bardziej opiera się na faktach niż na metafizyce, jak to miało miejsce w pierwszej części. Sama zbrodnia, jej motyw oraz sprawca są nieprzewidywalne, dzięki czemu Czytelnik będzie zaskoczony, kiedy prawda wyjdzie na jaw. W tej części poznamy kolejne informacje dotyczące Danii, a również sporo dowiemy się o Duńskim Balecie Królewskim. To kolejna powieść dwóch świetnych duńskich autorów, która zmusi do myślenia i skłoni do wielu refleksji.

3. Drugie narodziny mordercy

Niels Bentzon – wybitny duński policyjny negocjator tym razem stanie się psychopatycznym mordercą. Zostanie osadzony w najlepiej strzeżonym więziennym zakładzie psychiatrycznym dla najgroźniejszych przestępców. Czym naraził się bohater cyklu, który stał się światowym bestsellerem? Prawdopodobnie byciem najlepszym w swoim fachu. W owym zakładzie popełniono bowiem straszliwe przestępstwo. Ordynator został otruty cykutą. Niczym Sokrates tysiące lat wcześniej. Niels postanawia odnaleźć sprawcę ze względu na dawną znajomość z ordynatorem i dług wdzięczności, jaki miał wobec niego. Stawia wszystko na jedną kartę i ryzykując życie udaje szaleńca. Niestety czas pędzi nieubłaganie, tym bardziej, że inni więźniowie zaczynają coś podejrzewać. Na szczęście jest jeszcze Hannah Lund – jego żona, która przebywając w Ameryce Południowej może pomóc odnaleźć klucz do tej zagadki, która sięga głęboko w przeszłość.

W tej powieści autorzy ponownie stawiają liczne pytania dotyczące istnienia duszy, reinkarnacji, czy wędrówki duszy. Ponownie będą trzymać w napięciu Czytelnika. Od samego początku aż do samego końca. Niezwykle ważny okaże się w tej historii pewien dokument znaleziony przez studentów Oxfordu w 1939 roku. Książka wciągnie Was na długie godziny i ani się nie obejrzycie, a dotrzecie do końca. I z pewnością będziecie chcieli więcej.

Czy czytaliście już którąś z powieści tych dwóch świetnych autorów skrywających się pod pseudonimem A.J. Kazinski? Czy też uważacie, że cykl Niels Bentzon A.J. Kazinskiego prezentuje się naprawdę ciekawie? Z pewnością jest to jedna z lepszych serii thrillerów filozoficznych. Naszym zdaniem cały cykl zasługuje na uwagę. Dlatego gorąco ją Wam polecamy!